Polonya’da 2000 Yıllık Cam Atölyesi Bulundu

Polonya Zywiec’deki Grojec Dağı’nda bulunan ve en eski cam yapım atölyesi olarak nitelendirilen atölyenin yaklaşık olarak 2000 yıllık olduğu tespit edildi.Antik cam atölyesinin buluntuları arasında; eritilmiş cam parçaları, cam boncuklar ve cam gözyaşı şişeleri (unguentarium)  bulunmakta.

Araştırmalar, insanların bu dağın eteklerinde yaşadıklarını bizlere gösteriyor. Kazıda arkeologlar bazılarının metal ve cam işlemek için kullanılmış olduklarını düşündükleri çok sayıda fırın keşfettiler. Fırınların çevresinde keşfedilen cam nesneler araştırmacıların dikkatini çekti; sebebi ise bugüne kadar Zywiec’de bu kadar erken döneme ait cam izlerinin sadece az ve yok denilecek kadar belirsiz olması. Fırınlara ek olarak atölyenin atık ürünleri olan eritilmiş cam yığınları bulundu. Ayrıca cam atölyelerinden tedarik edildiği düşünülen ham camların kırık parçaları da vardı.

Kazılarda bulunan buluntuların bir kısmı. Fotoğraf: Dr. T. Gralak

Wroclaw Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsünden Dr. Tomasz Gralak ; ”Grojec Dağı, Zywiec Vadisi’nde bulunur ve bölgenin müthiş görüntüsünü bizlere sunar. Muhtemelen bu nedenle 2.5 bin yıldan daha uzun bir süre önce yerleşim kurulmuştur. Daha önceleri Polonya’nın Prehistoryasında camın üretildiğine ve işlendiğine dair elimizde pek fazla kanıt bulunmamaktaydı. Bu tür etkinliklerin yalnızca Ortaçağ’da geliştiğini biliyorduk. Dolayısıyla elimize geçen bulgular çok önemli. Bu atölyede tamamlanmış bulguların yanında ham cam ve metal çubuklar şeklinde yarı işlenmiş malzemeler de tespit edildi. ” açıklamasıyla bölgedeki kazıların ve bulguların önemini vurguluyor.

Ek olarak incelenen alanın bir atölye olduğu yakınlarda bulunan büyük bir kuyu sarnıcının keşfi ile de kanıtlanmış durumda. Çünkü su metal işleme sürecinde gerekli olan bir maddeydi. Arkeologlar kazı alanında bir kaç ev de keşfettiler. Ancak henüz atölyede çalışan ve cam işleme sanatını yapan insanların kim olduğu sorusuna kesin bir cevabımız yok. Kazı başkanı ” Muhtemelen cam işlemeyi bilen Kelt kabilelerinden etkilenmişlerdi ” diyor.

Kaynak  1
Total
25
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler