‘ Çingene Kızı ‘ Eksik Parçalarına Kavuşacak Mı?

Zeugma’da bulunduğu günden itibaren büyük ilgi gören ‘ Çingene Kızı ‘ nın ABD’ye kaçırılan parçalarının Türkiye’ye geri iadesi için çalışmalar başlatıldı.

Gaziantep’in simgesi haline gelen ” Çingene Kızı ” mozaiğini bilmeyenimiz yoktur.. Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenen Çingene Kızı  bulunduğu günden bu yana saçları ve yüz hatlarıyla oldukça büyük bir ilgi odağı haline geldi.Hatta tabiri caiz ise ” Gaziantep’in tanıtım yüzü ” oldu.

Bazı Parçaları Kaçakçılar Tarafından ABD’ye Satılmıştı

Mozaiğin eksik parçalarının kaçakçılar tarafından ABD’ye satıldığını biliyoruz. Ohio eyaletinde bulunan Bowling Green Devlet Üniversitesi’nin Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenmekte olan eksik parçaların geri getirilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bir takım girişimlerde bulundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Sözlerine Gelelim..

Zeugma Mozaik Müzesi’nin kendi alanında dünyanın en güçlü müzesi olduğunu belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin mozaik ile ilgili Dışişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyledi ve ekledi:

“Üniversiteden, bunun hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olabileceklerini söylediler. Müze olmayınca biraz daha işimiz kolay oluyor. Bir de uluslararası hukuka göre zaten bunu bize göndermek zorundalar. Bir taraftan hukuki boyutu bir taraftan da işin karşılıklı diyalog boyutunu götürüyoruz. ONE Derneği çatısı altında Demet Sabancı ve ekibi, sivilden üniversiteyle iletişime geçiyor. Buraya getirilmesiyle ilgili lobi çalışmasını başlattılar. Bizler de bakanlıktan bakanlığa, yerelden yerele uluslararası hukuka uygun bir şekilde çalışmayı başlattık.”

Yapılan bu girişim ile ” Çingene Kızı ” nın eksik parçalarıyla buluşması ve böylece kentin turizmine katkı sağlaması hedefleniyor. Dileriz ki Çingene Kızı eksik parçalarına kavuşur ve turizmden ziyade elimizdeki tarihe sahip çıkmış, korumuş oluruz..


Kaynak : ntv.com.tr
Total
274
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler