Likya Bölgesinde Görmek İsteyeceğiniz 9 Tiyatro

Likya Bölgesinden Görmek İsteyeceğiniz 9 Tiyatro

Olası bir Antalya ziyaretini kültür turu ile zenginleştirmek veya özel olarak gezmek isteyen ama rehber bulamayanlar için, mutlaka gezilmesi gereken 9 Likya Tiyatrosu‘nu sizler için derledik.

1- Phaselis Tiyatrosu

1 Phaselis Tiyatrosu

Oldukça meşhur bir kent olan Phaselis’in tiyatrosu.

2- Rhodiapolis Tiyatrosu

2 Rhodiapolis Tiyatrosu

Bir gecede, bir yangında ortaya çıkan Likya’nın meşhur yardımseveri Opramaos’un kentinde bulunan tiyatro. Gerçekleştirilen kazı ve restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılmış bir tiyatrodur ve helenistik tiyatroyu tam olarak size gösterir.

3- Arykanda Tiyatrosu

3 Arykanda Tiyatrosu

Ulaşması zor ama gittiğinizde manzarasına mest olacağınız tiyatro. Oturma sıralarında büyüyen kocaman ağaç, size doğa ile insanın mücadelesini gösterecektir.

4- Limyra Tiyatrosu

4 Limyra Tiyatrosu

Meşhur bir başka kişi, Perikle. Bir Likya beyi olan Perikle’nin kenti Limyra mutlaka görmeniz gereken kentlerden birisi ve tiyatrosu da öyle.

5- Myra Tiyatrosu

5 Myra Tiyatrosu

Myros Nehri’nin alüvyonlarının, altında sakladığı Myra Tiyatrosu görmeniz gereken başka bir tiyatro. Göz kamaştıran kaya mezarları ile Likya’nın klasik dönemine ışık tutan ve meşhur Noel Baba’nın (St. Nicholas’ın) kenti, Myra. Roma tiyatrosu nasıl oluru size gösterecek güzel bir tiyatro. Maskların önünde fotoğraf çekip instagramınıza atmazsanız olmaz.

6- Antiphellos Tiyatrosu

6 Antiphellos Tiyatrosu

Kaş’ı tabiki size biz anlatmayacağız. Ama mükemmel manzarası ile Antiphellos tiyatrosu, görmeniz gereken bir başka tiyatro.

7- Patara Tiyatrosu

7 Patara Tiyatrosu

Likya’nın yine önemli kentlerinden birisi olan Patara. 1988’den beri sürdürülen kazı çalışmaları ile en köklü kazılarımızdan birisi. Üstelik tiyatronun yanı sıra restore edilmiş bir Meclis Binası’na da sahip bir kent.

8- Ksanthos Tiyatrosu

8 Ksanthos Tiyatrosu

Likya’ya resmi olarak hiç bir zaman başkentlik etmemiş olan ama Homeros’a bile konu olan kahramanlıklarıyla, Pers Komutan Harpagos’a karşı koyan tek kent olarak anlatılan Ksanthos kentinin tiyatrosunu mutlaka görmelisiniz.

9- Letoon Tiyatrosu

9 Letoon Tiyatrosu

Likya’nın dini merkezi olarak kabul edilen Letoon’un tiyatrosu da görmeniz gereken başka bir likya tiyatrosu.

 

Bu içerikteki sıralama Antalya Merkez’den çıkıp Muğla il sınırına kadar gezebileceğiniz sıralamaya göre yapılmıştır.

Total
1
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler