Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

Antalya Müzesi’ndeki Tanrı Heykellerinden Birkaçını Başka Bir Yazımızda İncelemiştik, Sıra Tanrıça Heykellerinde. Antalya Müzesi’nde Sergilenen Tanrı Heykelleri İle İlgili Yazımıza BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Antalya Müzesi ülkemizdeki önemli müzelerden bir tanesidir. 1. Dünya Savaşı sonrasında bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1922 yılında kurulmuştur. Eserlerin korunması için ilk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Camii seçilmiştir. Daha sonra ise Yivli Camii’de yer alan müze bugünkü binasına 1972 yılında taşınmıştır. Bu içeriğimizde Perge’de bulunan ve günümüzde Antalya Müzesi’nde sergilenmekte olan Tanrıça heykellerinden birkaçını sizlere sunuyoruz.

Avlanan Artemis

Eser 1970 yılında Perge’de bulunmuştur. Tanrıça avlanmaktadır. Leochares’in İ.Ö. 330 civarında yapmış olduğu ”Versay Artemisi’nin” bir Roma Dönemi kopyasıdır. Avlanan Artemis olarak da bilinir. Detaylarına dalıp gidebilirsiniz…

Sırtında sadağıyla bir Artemis heykeli daha…Güzeller Güzeli Aphrodite

Praxiteles’in Knidos Aphroditesi’nin bir Roma Dönemi kopyasıdır.Kalkanlı Aphrodite


Bilge Tanrıça Athena


Sağlık Tanrıçası Hygeia

Tanrı Asklepios’un kızıdır. Tıbbın simgesi olan yılan ile birlikte betimlenmiştir. Hijyen sözcüğü onun adından türemiştir.


Ay Tanrıçası Selene

Total
5
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler