Eski Kartpostallardan Günümüze Batı Anadolu’daki Antik Kentler

Zaman akıp giderken geriye eski kartpostallarını bıraktı. Batı Anadolu’daki bazı antik kentlerin eski kartpostallardaki hallerini ve günümüzde ki hallerini derledik.

1) Priene-Güllübahçe

İlk defa 1673 yılında İzmir’den gelen İngiliz tüccarlar tarafından tespit edilen ve Batı dünyasına tanıtılan Priene, İonia şehirleri içinde küçük ve ilginç bir antik yerleşimdir. Hippodamos ya da ızgara plan olarak tanımlanan, birbirini kesen caddeler üzerinde kurulmuş, antik şehircilik açısından en önemli örneklerden birisidir.

2) Pamukkale-Hierapolis

Geçen yüzyılın sonunda Alman heyeti tarafından ilk kez kazılan Hierapolis, bugün ülke turizmimizin en çok ilgi çeken merkezlerinden birisidir.

3)Bergama-Pergamon

Pergamon, eski çağlarda Mysia bölgesinin önemli merkezlerinden biri olup MÖ 282-133 arasında da Pergamon Krallığı’nın başkentiydi.

4) Aphrodisias-Geyre

Karia Bölgesi’nde yer alan Aphrodisias günümüzde Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre’dedir.MÖ 5. yüzyılda kurulan kent, Roma İmparatorluğu döneminde gelişmiş, MÖ 1. yüzyıl ile MS 5. yüzyıllar arasında, başta heykelcilik olmak üzere önemli bir sanat merkezi haline gelmiş, Afrodit tapınağıyla ve Afrodit adına yapılan törenlerle ün salmıştır.

5) Euromos-Ayaklı

Milas’a giderken yolun solunda ”ayaklı” olarak tanınan Anadolu’nun iyi bir şekilde korunmuş Roma tapınaklarından birisi de Euromos Zeus Tapınağı’dır. Mimari süslemelerine dayanılarak İmparator Hadrian (M.S. 117-138) dönemine tarihlendirilmektedir.

6) Magnesia Ad Maeandrum- Menderes Manisa’sı

Magnesia, Büyük İskender’le birleşene kadar (İ.Ö.334) Perslerin yönetiminde, daha sonra da onun komutanları tarafından kurulan Hellenistik dönem krallıklarından, önce Seleukos krallığının (İ.Ö. 240), daha sonra da Bergama krallığının (İ.Ö. 189) hâkimiyetindeydi.

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler