Azteklerin Dili: Nahuatl

Azteklerin Dili: Nahuatl

Aztek toplumu yaklaşık olarak iki yüzyıl boyunca Meksika topraklarında yaşamış bir halktır (15-16 YY) . Bu halka dair elimizdeki bilgilerin önemli bir çoğunluğu Kodeks adı verilen el yazmalarına dayanmaktadır. Bu kodeksler, uygarlığın tarihi, yaşam şekilleri, kültürleri ve daha bir çok konu hakkında bize bilgi sağlamaktadır. Bu yazımızda Aztekler adı verilen halkın konuştukları dil olan ” Nahuatl ” ı ele alacağız..

Nahuatl; Toltec ve Azteklerin dilleri olmakla birlikte; Uto-Aztecan dil ailesine aittir; Aslında bu sebeple kısaca Aztek dili de denilebilir. Üstelik bu dil hala Meksika’daki birçok insan tarafından konuşulmakta. Aztekler dillerini kendi topraklarından çok daha ileriye taşımışlardır. Bugün Meksika ve Guatemala’daki birçok yerin adı Nahuatl kökenlidir. Hatta ve hatta İspanyollar aracılığıyla Nahuatl’dan İngilizce’ye domates ( tomatl ), çikolata ( xocoatl ) , kırmızı biber ( chilli ), avokado ( ahuacatl ) ve kır kurdu ( coyotl ) gibi kelimeler girmiştir.

Aztekler yazı iletişiminde ” piktograf  ” kullanıyorlardı. Resimlerin bazıları fikirleri bazıları da hecelerin seslerini temsil ediyordu. Nahuatl dilinde isimler fiillerden daha zengindi. Bu zenginlik sanatıda etkilemiş olacak ki Aztek sanatında amblemler eylemlere göre daha büyük bir yer tutmuştur. Aztek imparatorluğunun siyasi ve ekonomik etkisi arttıkça Nahuatl dili diplomasi ve ticaret dillerinde de etkili olmaya başlamış ve hatta İspanyol istilacılar zamanında bu dil Orta Meksika’nın ötelerine yayılmıştır..

 

Kaynak : Mehmet Kaya, Aztekler
Total
18
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler