Connect with us

Atatürk Aşığı İngiliz Ressam: Ned Pamphilon

Araştırmalar

Atatürk Aşığı İngiliz Ressam: Ned Pamphilon

Kadıköy, Bahariye’de bulunan Galeri İstanbul1881’de eserleri ile karşımıza çıkan Atatürk ve İstanbul aşkını sanatına aktaran İngiliz ressam Ned Pamphilon…

Anıtkabir’de binlerce resimle oluşturmuş olduğu Yurtta Barış Dünyada Barış

1963 yılında Londra’da doğan Pamphilon’un soyadı M.Ö. 350’li yıllarda dönemin büyük ressamlarından biri olarak karşımıza çıkan Pamphilus’a dayanıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin eski limanlarından biri olan Pamphylia ile çağrışım yapan bu soy isim sanatçının kendini Türk hissetmesine yetiyor.

İngiliz ressam son üç senedir ağırlıklı olarak İstanbul’da yaşıyor. Onu en çok etkileyen lider ise eserlerinde derin izlerine rastlanan Mustafa Kemal Atatürk. Ned Pamphilon bu durumu şu sözleriyle ifade ediyor; ‘ Atatürk, herkesin gözünde olduğu gibi benim gözümde de  çok önemli bir kahraman. Barışa verdiği önem ve bu ülkenin kuruluş mücadelesi inanılmaz bir kahramanlık hikayesi. Okuduğum ve araştırdığım kadarıyla işini çok severek yapmış bir insan ve ben işini severek yapan insanları çok seviyorum . Bana göre o, Türk milletine aşıktı…’

Yürüyen Köşk

Atatürk resimlerini yaparken sanatçı, önce onunla ilgili bir kitaptan ya da araştırmadan bir söz seçip ardından o cümleyi yaşarken Atatürk’ün ifadesi ne olurdu tasarısıyla eserlerini üretiyor.

Ned Pamphilon, tarzını ise herhangi bir akıma ya da olguya dahil olmadığını ancak bazı eserlerinin sürrealizm eğilimli olarak tanımlanabileceği şeklinde belirtiyor. Buna en önemli örnek ise sanatçının, Atatürk’ün Gözleri eseridir.

Atatürk’ün Gözleri

Atatürk’ün Yurtta Sulh, Cihanda Sulh mesajından etkilendiğini söyleyen sanatçı, aynı zamanda bir İstanbul aşığı. ‘İstanbul ‘un içindeki kendine has günlük devinimini çok sevdiğini ve Türkiye’yi bugünün dünyasında jeopolitik bir merkez olarak görüyorum’ sözleriyle İstanbul’a ve Türkiye’ye olan hayranlığını dile getiriyor.

Ayasofya

 

KAYNAK : Postkolik Dergisi, No: 53, s. 36, Haziran 2017

 

Asena Zeynep Altıntaşlı İstanbul Üniversitesi - Sanat Tarihi Mail : niasze@gmail.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Araştırmalar

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top