İki Tanrıça Arasında Bir Ölümlü; Adonis

Bazı kaynaklara göre Suriye bazı kaynaklara göre ise Kıbrıs kralı Kinyras’ın güzeller güzeli kızı Smyrna sürekli güzelliğiyle övünür. Smyrna, güzellik tanrıçası Afrodit tarafından cezalandırılır ve babasına karşı şehvet duymaya başlar. Bazı kaynaklarda babasının karanlık odasına girip 7 gün 7 gece onunla birlikte olur ve babası birlikte olduğu kişinin kızı olduğunu öğrendiğinde artık çok geçtir. Diğer kaynaklara göreyse 12 gün ya da 40 gün 40 gece bir birliktelik yaşanmıştır. Babası bu yaşananlardan sonra kızını öldürmek ister. Fakat tanrılar lanetlenen kızın haykırışlarını duyar ve onu bir mersin ağacına çevirirler. Bu mersin ağacı doğum sırasında çatlar ve gövdesinden Adonis doğar.

Çocuğu doğar doğmaz gören Afrodit ona aşık olur ve onu yeraltı tanrıçası Persephone’ye büyütmesi için emanet eder. Adonis’i görür görmez aşık olan Persephone, onu bir daha Afrodit’e vermek istemez. İki tanrıça arasındaki kavga büyür ve sonunda Zeus, çocuğun 4 ay Afrodit ile 4 ay Persephone ile geriye kalan 4 ay ise istediği kişiyle kalmasına karar verir.

Adonis, yeraltı dünyasında yaşayan Persephone’nin yanına gittiğinde, Afrodit o kadar üzülür ki tüm canlılar onunla birlikte yas tutar, yapraklar solar ve ağaçlar kurur. Böylece sonbahar gelmiş olur. Yeraltı dünyasından çıkıp Afrodit’in yanına geldiğinde ise doğa canlanır ve yapraklar yeşillenir. Böylece ilkbahar gelmiş olur. Adonis geriye kalan 4 ayını aşık olduğu güzellik tanrıçası Afrodit ile geçirmeye başlar. Bu durumu kıskanan yalnızca Persephone değildir. Afrodit’in eski aşığı Ares ve av tanrıçası Artemis’te Adonis’i öldürmek ister.

Bazı kaynaklarda Ares bir yaban domuzu kılığına girerek av yapan Adonis’i gövdesinden kötü bir şekilde yaralar ve Afrodit, onun çığlıklarını duyduğunda artık çok geçtir. Ona yetişmeye çalışan Afrodit’in ayağına gül dikeni batar ve beyaz olan gül artık kırmızı olarak açmaya başlar. Adonis’in ise toprağa düşen kanlarından anemon çiçeği meydana gelir.

Diğer bir kaynağa göre iyi bir avcı olmasını kıskanan Artemis onun önüne bir yaban domuzu çıkarır ve ölmesine sebep olur. Diğer bir kaynakta ise Adonis’in 8 ay Afrodit ile olmasını kıskanan Persephone onu kıskandığı için öldürmüştür.

Total
22
Shares

Benzer İçerikler