İtalya’da Antik Roma Yolunun Üzerine McDonald’s Şubesi Açıldı

İtalya’da yeni bir McDonald’s şubesi, üzerinde 2 iskeletin bulunduğu antik bir Roma yolunda hizmete girdi.

2014 yılında restoran inşası başladığı sırada, gizli kalmış bir yol keşfedildi. McDonald’s İtalya yaklaşık 300.000 Euro tutarındaki projeyi finanse etti. Sonucunda ise müşteriler menülerini yerken cam zemin sayesinde antik Roma yolunu görebilecekleri dünyanın ilk ve tek restoran müzesini açtı.

İ.Ö. 2. ve 1. yüzyıllarda kadar tarihlenen yol, Roma’nın güneyindeki Frattochie’de yer alıyor ve yaklaşık 45 metre uzunluğunda. Yapımından sonra yaklaşık 300 yıl faaliyette olduğu düşünülüyor bu yolun. Ayrıca bu yolun, Roma’yı güneydeki şehirlere bağlayan Appian Yolu’nun bir kolu olduğu düşünülüyor. Yerel volkanik taştan döşenmiş olan yolun üzerinde tekerlek izleri görülebilir durumda.

McDonald’s’ın projeyi finanse etmesinin ardından, proje Roma Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj İdaresi tarafından gerçekleştirildi. Yolda 3 yetişkin erkek iskeleti de saptandı. Bu kişilerin, yolun kullanım süreci bittikten sonra buraya gömüldükleri tahmin ediliyor. Belediye Başkanı Carlo Colizza, bu projenin, özel sektör ve kamunun birbiri ile çalışmasında önemli bir örnek olduğunu söyledi. Ayrıca, ticari faaliyetleri, tarih ve arkeolojiyle saygılı bir şekilde birleştirdiklerini de ifade etti.

Restoranın içerisine ve çevresine, İngilizce-İtalyanca olmak üzere çift dilli panolar yerleştirildi. Ayrıca çocukların, Happy Meal menü almasının ardından gezebilecekleri özel bir çocuk yolu da tesisin içerisinde yer alıyor. Ayrıca bu bölgeye ziyaret etmek için illa McDonald’s’tan menü almaya da gerek kalmayacak, isteyen ziyaretçiler, istedikleri gibi gezebilecekler alanı.

McDonald’s İtalya’nın CEO’su Mario Federico, buranın “geçmişten geleceğe bakabileceğiniz bir yer” olduğunu söyledi ve bu işin faziletli bir iş olduğunu ekledi. Diğer yandan McDonald’s, İtalya halkı tarafından, kültürel miraslara karşı bir tehdit olarak görünüyor.

Kaynak: 1, 2, 3, 4
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler