EnglishTurkish

Müze Bahçesinden Heykel Çaldılar!

Gün geçmiyor ki yeni bir kaçakçılık haberi ile karşılaşmayalım.. Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Müze Müdürlüğü bahçesinde bulunan 1500 yıllık rahip heykeli çalındı. 

Müze Müdürlüğü; Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağının ortasında bulunuyor. Rahip heykelinin bulunduğu bahçe 1 metrelik duvar ve 2 metrelik demir korkuluklar ile çevrili durumda. Müze görevlileri bu sabah mesai için geldiklerinde boyu yaklaşık 70cm olan heykelin çalındığını fark ettiler ve olay polise bildirildi.

Korkuluklar Kesilmiş

Olay yerine gelen polis ekipleri yaptıkları inceleme sonucunda istinat duvarında bulunan demir korkulukların kesildiğini tespit ettiler. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Heykel Kaçakçıların Elinden Kurtarılmıştı

Söz konusu rahip heykeli 31 Aralık 2010 tarihinde tarihi eser kaçakçılarının elinden kurtarılmıştı. Nevşehir’den Yalvaç’a ellerindeki tarihi eserleri satmaya gelen 4 ” HIRSIZ ” Eğirler Köyü yakınlarında yakalanmıştı. Polise göre bu sabahki hırsızlığı yapan da bu kişiler.

Güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerde hırsızlığı birden fazla kişinin yaptığı anlaşıldı. Şüphelilerin eşkalleri belirlendi ve kısa sürede yakalanmaları için çalışmalar hız kazandı.

Ne demeli bilemiyoruz, keşke kaçakçılara daha sert yaptırımlar uygulansa.. Belki bu tür olayların önüne bir nebze de olsa geçilebilir..

KAYNAK: DHA

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler