Herakles Lahdi Yarın Antalya Müzesi’ne Geliyor!

1960’lı yıllarda Perge Antik Kenti’nden kaçırılan Herakles lahdinden artık herkes haberdar. Herakles’in 12 işinin betimlendiği lahit yarın yani 13 Eylül’de yurduna kavuşuyor.

Herakles’in 12 işinin betimlendiği lahit

Bakan Nabi Avcı Açıklamıştı

Yaklaşık 6 ay kadar önce, Bakan Nabi Avcı  düzenlediği basın toplantısı sırasında İsviçre’den gelen iade haberini müjdeleyip süreç hakkında bilgi vermişti. Cenevre Gümrüğünde yakalandığı günden yaklaşık 5 yıl sonra yani ; 21 Eylül 2015’te Herakles Lahdi’nin iadesine Cenevre Başsavcılığınca karar verilmiş bu karar 2 Mayıs 2016 tarihinde onanmıştı. İtirazlar sebebiyle süreç uzasa da Türkiye’nin girişimleri ile kesin karar iade yönünde oldu. 13 Eylül’de ise yurdumuza dönüyor!

Antalya Müzesi’nde sergilenen strafor kopya

Antalya Müzesi’nde Strafordan Yapılma Kopyası Sergileniyor

1 haftadır müzede sergilenen, lahdin strafordan yapılma kesit kopyası 13 Eylül’den yani orijinalinin Türkiye’ye gelmesinden itibaren yerini gerçeğine bırakacak. Mermer lahit için özel bir bölüm ayrılmış durumda, yeri ise Yorgun Herakles heykeline (Herakles Farnese, Lysippos) komşu !

Antalya Müzesi’nde bulunan Herakles Farnese heykeli (Yorgun Herakles)

Eser Yurduna Dönmeden Önce Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nde Sergilendi

Söz konusu lahit, yurduna geri dönmeden önce, 3 ay boyunca Cenevre Üniversitesi Sanat ve Tarih Müzesi’nde ziyaretçileri ile buluştu. Ardından iade işlemleri için bakanlık uzmanları ve Antalya Müzesi yetkilileri İsviçre’nin Cenevre kentine gitti. İşlemler tamamlanınca eserin ülkemizden önceki durağı ise Zürih oldu. Yarın ise Antalya Müzesi’nde yerini alacak…

 ” Ülkemizden kaçırılan her eserin bir gün geri dönmesi ve en önemlisi elimizde olanları koruyabilmek dileğiyle.. ”

Herakles’in 12 İşini Konu Alan Yazımız İçin;

Herakles’in On İki İşi

Konu İle İlgili Sitemizde Yapılan İlk Haber İçin;

İsviçre Ülkemizden Kaçırılan Herakles Lahdini İade Ediyor


Kaynak
HABERLER.COM
Total
62
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler