İsviçre Ülkemizden Kaçırılan Herakles Lahdini İade Ediyor

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan Müjde ! İsviçre Herakles lahdini Türkiye’ye geri verecek !

Söz konusu lahit 2010 yılında İsviçre’de bulunan Cenevre gümrüğünde ele geçirildi, yapılan araştırmalar sonucunda lahdin Türkiye’den kaçırıldığı anlaşıldı. Perge’den kaçırıldığı bilinen lahit 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde bir Roma Dönemi lahdi.

Bakan Avcı Açıkladı

Bakan Nabi Avcı düzenlediği basın toplantısı sırasında İsviçre’den gelen iade haberini müjdeledi ve Herakles Lahdi’nin kaçırılma ve iade çalışmaları sürecine de değindi.

Lahit Kaçak Kazılarda Bulunmuş

Cenevre Başsavcılığı ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının birlikte yürütmüş oldukları çalışma sonucunda bulunan kanıtlardan da yola çıkılarak; Antalya, Aksu sınırları içerisinde yer alan Perge antik kentinde 1960’lı yıllarda bir kaçak kazı sırasında bulunan lahdin yine bulunma yöntemi gibi ” kaçak yollarla ” yurt dışına çıkarıldığı düşüncesi üzerinde duruluyor.( Bakan Nabi Avcı’nın Açıklamaları )

İade Sürecine Dair

Bulunduğu günden yaklaşık 5 yıl sonra yani ; 21 Eylül 2015’te Herakles Lahdi’nin iadesine Cenevre Başsavcılığınca karar verilmiş ve bu karar 2 Mayıs 2016 tarihinde Adalet Mahkemesi Ceza Dairesi tarafından onaylanmıştı. Bu karara itiraz gecikmedi, Türkiye’nin girişimlerinden sonra itiraz geri çekilmek durumunda kaldı. Şimdi ise ülkesine geri geliyor !

Bu güzel habere eklemek istediğim; ” Ülkemizden kaçırılan her eserin bir gün geri dönmesi ve en önemlisi elimizde olanları koruyabilmek dileğiyle.. ”

HERAKLES ( HERKÜL ) İLE İLGİLİ YAZIMIZA GÖZ ATMAK İSTERSENİZ;

Herakles’in On İki İşi

KAYNAK : ENSONHABER VE ARKEOFİLİ
Total
125
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler