Harran Üniversitesinde “Uygarlığın Doğduğu Toprak” Konferansı

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde Prof.Dr. Fahri Işık’ın konuk olduğu “Uygarlığın Doğduğu Toprak” konferansı düzenlendi.

Arkeoloji Topluluğunun organize ettiği konferansta Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Arkeoloji Bölümünden Prof.Dr. Fahri Işık, uygarlıkların doğduğu Anadolu’yu anlattı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan, Harran Üniversitesi yönetiminin Arkeoloji bölümünün yapacağı kazı ve araştırma projeleri için desteğini esirgemediğini söyledi. Prof. Dr. Akan konuşmasında, “Böyle etkinliklerle diğer Arkeoloji bölümleriyle işbirliğimizin artacağına inanıyorum. Korkut Ata, Adıyaman ve Sütçü İmam Üniversitelerinden hocalarımız da bizleri yalnız bırakmadılar. Hocamız Prof. Dr. Fahri Işık’ın konferansı ile bir yeni başlangıcın kapılarını açacaktır. Bu konferansın bölümümüze yol göstereceğine inanıyorum” dedi.

Prof.Dr. Fahri Işıki Şanlıurfa ve çevresinde doğan uygarlıkları, arkeolojik materyaller üzerinden değerlendirdi. Bölgede bulunan, özellikle Göbeklitepe Kazılarından ele geçirilen tüm eserleri tek tek anlattı. Yaklaşık 2 saat devam eden konferansa öğrenciler ve öğretim üyeleri yoğun katılım gösterdi.

Kısaca Prof.Dr. Fahri Işık

1944 yılında Malatya’da doğan Fahri Işık, ilkokulu 1954 yılında Malatya Cumhuriyet İlk Okulunda, liseyi Malatya Lisesinde tamamladı. Daha sonra lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde Arkeoloji üzerine aldı. Sonrasında Almanya’da Bonn Rhein Friedrich-Wilhelm Üniversitesinde doktorasını tamamladı. Işık, 1973 yılında Doçent, 1983 yılında da Atatürk Üniversitesinde Profesör oldu. 1973 yılında Atatürk Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü Kuruculuğu, 1990 yılında Akdeniz Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Kuruculuğunu yaptı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü kurucusu ve öğretim üyesi olarak mesleki kariyerine devam etmektedir. 1988 yılından 2009 yılına kadar Patara Kazı Başkanlığı görevini sürdürmüştür, 2009 yılında eşi Prof.Dr. Havva İşkan Işık’a devretmiştir bu görevini.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler