Bölgenin En Erken Toplantı Yapısı Myra’da

Antalya’nın Demre İlçesinde bulunan Myra Antik Kenti’nde önemli bir keşif yapıldı. Bölgenin en erken toplantı yapısına ulaşıldı.

Bölgenin En Erken Örneği

2009 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Müzecilik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından yürütülen Myra-Andriake kazılarında yapılan özverili çalışmalar sonucunda klasik çağdan bir toplantı yapısı keşfedildi. Myra’nın akropolünde yer alan yapı Klasik Dönem’in en erken yapısı.

Prof. Dr. Nevzat Çevik yapı ile ilgili, ”2009’dan beri küçük bir kısmını gözlemleyip, olasılıkla toplantı yapısı olduğunu düşündüğüm yapı, 2017 sezonunda çok zor bir çalışmayla tamamı bitki ve molozlardan arındırılıp sondajlar yapılarak planı, dönemi ve fonksiyonu anlaşılmaya çalışıldı” dedi.

Yapı 300 Metre Yüksekte Bulunuyor

Prof. Dr. Nevzat Çevik, Myra-Andriake kazılarında heyecan veren çok fazla keşfin olduğunu, ancak 2017 kazı sezonunda keşfedilen toplantı yapısının en önemlilerinden biri olduğunu belirtti. Yapının Klasik çağdan bir toplantı yapısı olduğunu anladıkları zaman şaşırdıklarını belirten Prof. Dr. Nevzat Çevik, keşfi anlatmaya şu cümlelerle devam etti: “Myra akropoldeki bu toplanma alanı, 300 metre yükseklikte, sarp kayalıklar üzerinde. Bu yapıya 1.5 ay boyunca her gün çıktık.”

”Burası İnsanların Bir Araya Geldiği Bir Festival, Tören Alanı Olabilir.”

Prof. Dr. Çevik, Klasik Dönem’de bir meclis yapısı olmadığını hatırlattı ve “Şaşırmamızın nedeni buydu. Bu yapı, bir meclis yapısı değildi. Belli ki insanların bir araya geldiği bir festival, tören, seremonik bir alan burası. Oturma alanları dışında yaklaşık 24×6.5 metre ölçüleri olan yapıdaki araştırmalar ve sondajlar sonucunda, 2 ana evre ve ara evreler de olduğu, bunlardan ilkinin Klasik Dönem içinde 4’üncü yüzyıl, 2’nci evrenin de Orta Çağ olduğunu gördük. İlk evrede, alanın alt kesimlerinin çoğunlukla ana kayaya oyularak yapıldığı, güney, batı ve doğu kesimlerde ana kayada basamaklar ve oyuklar oluşturmak suretiyle oturma işlevli ahşap konstrüksiyon altlığının tamamlandığı ve pek çok kısımda izlerinden görüldüğü üzere ana kayanın bittiği yerde blok taşlarla örülerek yapı duvarlarının kısmen yükseltildiğini anladık. Doğu kesiminde bulunan kaya nişi ve önündeki platform da alana yönelik olarak altar (sunak) görevi gördüğünü belirledik. Konumu, ölçüler ve yukarıda anılan veriler ışığında, Klasik Dönem içerisinde akropoldeki dinsel veya ölü kültü törenlerinde kullanılmış olan açık hava toplanma mekanı olduğu tespit edilmiş oldu” dedi.

Anadolu’da Çağdaşı Benzer Örnekler Var

Bulunan yapının Klasik Dönem’de Anadolu’da benzer örneklerinin bulunduğunu ancak bölgedeki tek örnek olduğunu belirten Prof. Dr. Çevik, “Myra, Klasik Çağ’da bölgenin en önemli metropollerinden biri. Myra’nın 110 kaya mezarı, inanılmaz yazıtlarıyla beraber zaten Klasik Çağ’da önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Likya’nın en nitelikli klasik kaya mezarlarını barındıran bir yer. Myra’da sosyal ve dinsel hayatın anıtsal mimariyle belgelenmiş olması, önemli bir bilimsel karanlığı aydınlatmıştır” dedi.


KAYNAK:
mygazete.com

 

Total
65
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler