Connect with us

Yunan Mitolojisinde Kadının Ortaya Çıkışı ve Pandora

Araştırmalar

Yunan Mitolojisinde Kadının Ortaya Çıkışı ve Pandora

Zeus, insanın Prometheus’un armağanı olan ateşten aldığı güç nedeniyle mutsuzdu.Bu yüzden insana çok güçlü bir zaaf vermek üzere bir komplo tasarladı.Böylece sahneye kadın çıktı. Mitlere göre ölümlü kadınlar bu zamana kadar yoktu. Zeus, Hephaistos’dan kil ve su kullanarak bir kadın biçimlendirmesini istedi.Sonuçta ortaya çıkan şey, yaratılmış en güzel heykel oldu.Erkeğe nasıl tanrıların suretine uygun olarak şekil verilmişse kadın da tanrıçaların suretine uygun olarak şekillendirildi.Bu da yetmezmiş gibi tüm tanrısal varlıklar Hephaistos’un yarattığı bu ölümlüye katkıda bulundu. Kadına güzellik, şehvet, muhteşem giysiler ve parlak mücevherlere ek olarak, müzik, zarafet, cazibe armağanları verildi.Bunların dışında baştan çıkarma hilekarlık ve kurnazlık “sanatları” da kadına bahşedildi. Bu özellikler erkeğin karşı koyamadığı, tehlikeli ve baştan çıkarıcı kadını yaratarak şekilde bir araya getirdi ve ona Pandora dendi.

Pandora’nın Yaratılışı

Zeus, tanrıların mesajcısı olan Hermes’e, insanoğluna armağanı olan Pandora’yı teslim etmesini buyurdu.Onun güzelliğine ve cazibesine hayran kalan Epimetheus, kardeşi Prometheus kendisini Zeus’tan gelen armağanları kabul etmemesi konusunda uyarmış olmasına karşın, Pandora’yı karısı olarak kabul etti.Antik mitler Pandora’nın Kutusu konusunda  farklı öyküler anlatır.Mitlerden birinde tanrıların Pandora’ya ağzı kapalı bir kutu verdikleri ve ona bunun insanlığa bir armağan olduğunu söyledikleri anlatılır. Ancak, ona kutu içinde ne olduğunu söylememişlerdir: Pandora’nın merakına yenik düşmesi de uzun sürmez. Pandora kutuyu açtığında içinden insanlığın baş belaları çıkarak dünyaya yayılır: hastalık,acı, keder, delilik, haset ve ölüm. Aceleyle kapağı geri kapatan Pandora, umudu hapsetmeyi başarır.Kutuda kalan tek bu olur.

Pandora kutuyu açarken

 

İnsanlığın “baş belalarının” yayıldığı an

Bir başka mite göre, dünyanın bütün kötülükleri Epimetheus’un evindeki bir hazine kutusunda saklanmaktadır.(Ama bu haznenin Epimetheus’un mu yoksa Prometheus’un olduğu bilinmez.)Merakına yenik düşen Pandora, odaya gizlice girer ve haznenin kapağını açar. Yine, dünyanın bütün kötülükleri dışarı çıkar ve geride yalnızca umut kalır.

Pandora 1861, (Pierre Loison)

Mitin hangi versiyonunu tercih ederseniz edin, Pandora’nın  merakı nedeniyle insanlık, güçlüklere karşı adeta savunmasız kalmış; böylece Zeus da intikamını almıştır.

Hacettepe Üniversitesi,Tarih

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Araştırmalar

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top