Connect with us

Persler, Yunanlara Karşı Kazansaydı Daha İyi Olur Muydu?

Arkeoloji

Persler, Yunanlara Karşı Kazansaydı Daha İyi Olur Muydu?

CrashCourse isimli Youtube kanalı “The Persians & Greeks: Crash Course World History” başlıklı bir video yayınladı. İçeriğimizde yayınlanan bu içerikle ilgili. Savaşı gerçekten Persler kazansaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Video bittiğinde bence 1 dakika kadar bunu hayal etmeyi deneyin.

Antik Yunan Kültürü, İ.Ö. 480’den sonraki kent-devlet uygarlıklarında oldukça güçlü bir etkiye sahip olmuştu. Atina, Atika-Delos Deniz Birliği’nden destek alarak Perslerin saldırısını geri püskürtebilmişti.

Peki ya bu savaşı Persler kazansaydı ne olurdu? Perslerin İmparatorlukları, diğerleri için bir modeldi. Fethettikleri yeri ezmek, yok etmek yerine şehirleri destekleyip, oralara kendilerinden Dynastlar(yerel yöneticiler) atayıp vergi topladılar. Dinleri Zerdüştlüktü, saldırgan bir din değildi ve köleliğe karşıydı.

Yunanlıların ise büyük filozofları, mimarları, sanatçıları vardı ama köle alıp-satarlardı, savaşta acımasızlardı. Peloponnessos Savaşı sırasında tarafsızlığını ilan eden Melos’a saldırmışlar, erkekleri katletmişler ve kadınlarını köleleştirmişlerdi. Yunanlılar kısacası “güçlülerin sevdikleri her şeyi yapabildikleri, zayıfların başına geleni çekmelerini” dayatıyordu.

Peki bu ideal bir medeniyetin temeli midir?


Not: Videoda Türkçe altyazı bulunmaktadır.

Kaynak: 1, 2

Akdeniz Üniversitesi, Arkeoloji Anabilim Dalı Mail : info@arkeopolis.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Arkeoloji

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top