Persler, Yunanlara Karşı Kazansaydı Daha İyi Olur Muydu?

CrashCourse isimli Youtube kanalı “The Persians & Greeks: Crash Course World History” başlıklı bir video yayınladı. İçeriğimizde yayınlanan bu içerikle ilgili. Savaşı gerçekten Persler kazansaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü? Video bittiğinde bence 1 dakika kadar bunu hayal etmeyi deneyin.

Antik Yunan Kültürü, İ.Ö. 480’den sonraki kent-devlet uygarlıklarında oldukça güçlü bir etkiye sahip olmuştu. Atina, Atika-Delos Deniz Birliği’nden destek alarak Perslerin saldırısını geri püskürtebilmişti.

Peki ya bu savaşı Persler kazansaydı ne olurdu? Perslerin İmparatorlukları, diğerleri için bir modeldi. Fethettikleri yeri ezmek, yok etmek yerine şehirleri destekleyip, oralara kendilerinden Dynastlar(yerel yöneticiler) atayıp vergi topladılar. Dinleri Zerdüştlüktü, saldırgan bir din değildi ve köleliğe karşıydı.

Yunanlıların ise büyük filozofları, mimarları, sanatçıları vardı ama köle alıp-satarlardı, savaşta acımasızlardı. Peloponnessos Savaşı sırasında tarafsızlığını ilan eden Melos’a saldırmışlar, erkekleri katletmişler ve kadınlarını köleleştirmişlerdi. Yunanlılar kısacası “güçlülerin sevdikleri her şeyi yapabildikleri, zayıfların başına geleni çekmelerini” dayatıyordu.

Peki bu ideal bir medeniyetin temeli midir?


Not: Videoda Türkçe altyazı bulunmaktadır.

Kaynak: 1, 2
Total
12
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler