VI. Sanat Tarihi Öğrenci Kongresi “H. Örcün Barışta Anısına”

2012 yılından bu yana düzenlenmekte olan Sanat Tarihi Öğrenci Kongresi’ne bu yıl Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

12-13 Nisan 2018 tarihlerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde VI. Sanat Tarihi Öğrenci Kongresi düzenlendi. 2017 yılında kaybettiğimiz, geleneksel sanatlar konusunda araştırmalarıyla tanınan sanat tarihçisi Prof. Dr. Hatice Örcün Barışta’ya ithaf edilen kongreye birçok üniversiteden katılım gerçekleştirildi.

 

 

Kongrenin amacı Türkiye’de Sanat Tarihi alanında karşılaşılan sorunları konuşmak ve çözüm üretmek, Sanat Tarihi bilincini geliştirmek  ve bu alanda farklı üniversitelerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin tanışmasını sağlamaktır.

 

 

Kongrede Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Lisans ve Yüksek Lisans programlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler Türk-İslam Sanatı, Genel Sanat Tarihi (Batı Sanatı) ve Bizans Sanatı alanlarında bildirilerini sunmakta, genel bir değerlendirme yapılmakta ve katılımcılar arasından bir sonraki kongrenin yapılacağı üniversite seçilmektedir.

 

 

12 Nisan 2018 tarihinde İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu’nun ardından, Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Kulübü Başkanı Burak Uzun’un konuşması ile başlayan kongre, Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser’in konuşma ile devam etti ve Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammet Görür’ün “Hatice Örcün Barışta ve Sanat Tarihine Katkıları” konulu konuşması ile Prof. Dr. Hatice Örcün Barışta anıldı.

 

Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Kulübü Başkanı Burak Uzun

 

Cumhuriyet Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser

 

Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammet Görür

KONGRE PROGRAMI:

 

VII. Sanat Tarihi Öğrenci Kongresi‘ne 2019 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ev sahipliği yapacaktır.

Kongre ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafa https://www.facebook.com/sanattarihiogrencikongresi/ adresinden ulaşabilirsiniz. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler