Rotasını Arkeolojiye Çevirenler İçin Türkiye’den Tatil Önerileri

Geçmişten günümüze kadar önemli uygarlıklara beşiklik etmiş ülkemizin tatil rotasını inceliyoruz…

1. Çanakkale, Assos

Çanakkale, Assos, Athena Tapınağı

Gerek kültürel mirası, gerek plajları ile önemli bir yere sahip olan Assos’a uğrarsanız, İ.Ö. 6. yüzyıla tarihlendirilen Athena Tapınağı’nda gün batımını seyretmeniz önerilir. Bu manzara Aristotales’in yaşamının neden burada geçirdiğinin yanıtı niteliğinde.

Çanakkale, Assos, Athena Tapınağı

2. Antalya, Kaş

Pınara Antik Kenti

Fethiye ile Antalya arasına konumlandırılan Kaş, pek çok antik kenti bünyesinde barındırma özelliğine sahip. Eğer Antik kentlerle dolu bir tatil geçirmek isterseniz rotanızı Kaş’tan ayırmayın.

Simena Antik Kenti
Myra Antik Kenti (Demre)

3. Van, Akdamar Adası

Van, Akdamar Adası, Akdamar Kilisesi

Urartuların yerleştiği yer olan Van’da sıklıkla karşımıza onların eserlerinin ve yapılarının çıktığını söyleyebiliriz. Bulunduğu bölgenin en fazla nüfusunu elinde barındıran Van’ın manzarasında Van kahvaltısı yapmanızı öneririz. İ.Ö. 921 tarihine tarihlendirilen Akdamar Adası’nın hikayesi dahi onu özel kılmaya yetiyor.

4. İzmir, Sığacık

İzmir, Sığacık, Teos Antik Kenti

Helenistik dönemde altın çağını yaşamış, Roma döneminde de değerini kaybetmemiş Teos Antik Kenti sizleri bekliyor.

5. Gaziantep, Yavuzeli

Gaziantep, Yavuzeli, Rumkale

Kültürel mirası saymakla bitmeyen Gaziantep’te Rumkale özellikle Hıristiyanlar için önemli bir yere  sahiptir. Aziz Yuhanna’nın, Yuhanna İncili’ni burada yazdığı kabul gördüğü için bu bölge kutsal sayılmaktadır.

6. Mardin

Mardin, Deyrulzafaran Manastırı

Artuklulara başkentliğini yapmış olan Mardin’de kendinizi Mezopotamya’da hissetmemeniz elde değil. Buna eşlik eden sokak ve yapıların mimarisinde son nokta ise Deyrulzafaran Manastırı. Beşinci yüzyıldan kalma bu manastır şehrin dokusunun kısa özeti niteliğinde.

7. Kars

Kars Kalesi

Kars Müzesi’nde pek çok uygarlığa ait eserleri görmek mümkünken, Kars Kalesi’ne gidip kaleyi gezmenin ve kıyısındaki Osmanlı evlerini görmenin yanısıra Havariler Kilisesi’ni es geçmemenin faydası var.

Kars, Havariler Kilisesi
Total
3
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler