Kemer’de Bulunan Selçuklu Av Köşkü’nün Restorasyon Çalışmaları Devam Edecek

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Selçuklu dönemine ait Av Köşkü’nün restorasyon çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selçuklu Av Köşkü’nün restorasyon ihalesini alan firmanın gerekli şartlara uymamasından dolayı, restorasyon çalışmasının durdurulduğunu hatırlattı.

Köşkten alınan harç örneklerinin incelenmesi sonucu, 1925-1930 yıllarında köşkte bazı onarımların yapıldığı ortaya çıktı.

Karabayram, Selçuklu Av Köşkü ile ilgili bilim heyeti kurulduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

“Restorasyon çalışmalarına devam edilecek. Bilim heyeti kuruldu. Heyetin görüşleri doğrultusunda projeler tekrar çizilecek. Bölgenin deprem bölgesi olması nedeniyle yapıldığı tarihi içeren daha sağlam ve kalıcı restorasyon ve harç yöntemleriyle turizme kazandırılacak. Bu kapsamda yapının yağmura ve iklimsel koşullara terk edilmemesi için Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında ve Valiliğin sağlamış olduğu ödeneklerle köşk, gelecek nesillere aktarılacak. Köşk, bölgeye ve turizme kazandırılması için sergi amaçlı toplantılar ve çeşitli faaliyetlerin yürütüleceği sosyal bir merkez haline getirilecek. Yapılan çalışmalar tekrar gözden geçirildi. Tescilli taşınmaz kültür varlıkları kapsamında gerekli tedbirler alınacak.”

Anadolu’da bilinen 3 örnekten biri olan bu Av Köşkü’nün 1230-1248 yılları arasında inşaa edildiği tahmin ediliyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler