Ainos Antik Kenti

Ülkemizin kuzeybatısında yer alan, sınır ilimiz Edirne’de bulunan Enez ilçemizdeki Ainos Antik Kenti’nde 46 yıldır arkeolojik kazı çalışmaları devam etmektedir.

Ainos Antik Kentinin, M.Ö 7. yy’da Batı Anadolu’ya yerleşmiş olan Aioller tarafından kurulduğu söylenir ve Ainos ismini ilk kez Homeros’un İliada Destanı’nda okuruz. Destanda Thrakların önderi, Ainos’dan gelerek Troya Savaşı’na katılarak hünerlerini göstermiştir.
Birçok önemli esere ev sahipliği yapan Enez, sikkeleri ile bize dönemin dini yönüyle de alakalı bilgiler verir. Enez sikkesinin ön yüzünde, pagan inancına mensup, tanrıların habercisi olan Hermes, 4/3 profil ile yer almaktadır. Arka yüzünde ise  Ainos’un sembolü dağ keçisi ”AINION”  yazısı bulunmaktadır.

Enez Sikkesi ( Ön-Arka )

MÖ 6. yüzyılın sonlarında Pers Kralı Darius’un 513 tarihinde yaptığı İskit seferinden sonra Enez, Pers İmparatorluğu’nun hakimiyeti atına girmiştir. Enez, MÖ 478/477 tarihinde ise Attik -Delos Deniz Birliği’ne katılmıştır.
Ortaçağ’da Cenevizlilerin hakim olduğu Enez 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet’in kaptanı Has Yunus Bey tarafından fethedilmiş ve Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

Enez Kalesi’nin güneydoğu ucunda yer alan Ayasofya Kilisesi, 1456’da Fatih Camii’ne dönüştürülmüş olup 1965 depreminde yıkılınca terkedilmiştir.

Şapelden Türbeye..

Has Yusuf Bey Türbesi

Enez’in güney bölgesinde yer alan Hagios Evplos Şapeli ise Enez’in fatihi Has Yunus Bey’in türbesi olarak günümüze ulaşmıştır. Ayrıca türbenin etrafında Osmanlı Dönemi’ne ait sandukalı mezarlar yer almaktadır.

Ve kale hamamı, kervansaray, kilise kalıntıları, yollar ve köprü çalışmaları ile günümüzde arkeologların yanı sıra yerli ve yabancı turistlerinde dikkatini çeken Ainos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunan eserler Edirne Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ainos Antik Kenti içindeki diğer arkeolojik kalıntılara da aşağıdaki resimlerden bakabilirsiniz.

Ainos Antik Kenti Ayasofyası
Enez Kalesi Giriş

Fatih Camii,Ayasofya Kilisesi Kalıntıları

 

Enez Kazısı Resmi Sitesi: enezkazisi.org
Total
1
Shares
1 yorum
  1. Hocam merhaba bir enez hayranı olarak birşeyler sormak istiyorum ben burda yaşıyorum fakat tarihimiz hakkında pek bişey bulamadım bu ainos hakkında daha fazla bilgi yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

Benzer İçerikler