in ,

Türkiye’nin İlk In Situ Heykeli: 2100 Yıllık Kibele

Ordu’da bulunan iki bin yüz yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli Türkiye’de dikildiği yerde bulunan ilk heykel olarak karşımıza çıkıyor.

6. Mithridates dönemine ait Ordu’nun Altınordu İlçesi’nde bulunan Kurul Kalesi’nde 2100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli geçtiğimiz eylül bulunmuştu. Şimdiye dek Türkiye’de yerinde bulunan ilk heykel olan bu eser 200 kilo ağırlığında ve 100 santim boyundadır. Arkeolojik kazı yapılırken bulunan heykel ziyaretçi akınına uğramış,15 bin kişi tarafından ziyaret edilmişti.

  İstanbul’dan gelen ekiplerce üç saatlik bir çalışma sonrasında Ordu Müzesi’ne taşınan eser kültüre kazandırılmış olsa da Prof. Dr. Yücel Şentürk’ün bölgede yürüttüğü arkeolojik kazı ve bölgenin sit alanları tehlike altında. Bu tehlikenin nedeni ise tarihi Kurul Kalesi’nde açılan taş ocağı için bir günde onlarca kez patlatılan dinamitler. Dinamitlerin sit alanını etkilediğini ve Kibele heykelinden yola çıkarak burada arkeolojik kazılar sonucu bulunacak eserlerin zarar görmesi söz konusu.

  Çevreciler ve belediye başkanı tepkili

Ordu Çevre Derneği Başkanı; Gül Ersan tepkisini; “Arkeologlar mağaraların yanına gidemiyor, uzaktan bakıyorlar. Taşocağına yakın yerde buldukları çanak çömlekler konusunda da yukarıdan aşağıya yuvarlanmış olabileceğini söylüyorlar. Mahkeme, kazı başkanı profesörden görüş istiyor. O da raporunda ‘Sit alanına bir zararı yoktur’ diyor. Yani arkeologların vermiş olduğu raporlar sonucunda, şirket rahatlıkla çalışıyor” diyerek belirtiyor.

Öte yandan Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise; “Bakanlığın 50 bin liralık arkeolojik desteğini yılda 1 milyona çıkarttık. Kibele işin lokomotifi oldu. Kalenin girişinde heykel bulunması, içeride neler çıkacağına işaret. İki haftada 15 bine yakın ziyaretçi geldi. Taş ocağına benden önceki dönemde ruhsat verilmiş. Biz hem valilik hem Kültür Bakanlığı hem de büyükşehir olarak hukuki süreçte tamamen doğallığı, Kibele ve kaleyi koruma, geçmişten kaynaklanan ihmalleri düzeltme yönünde çalışmalara başladık. O vahşi, o yaralı bölüm gönlümüzü yaralıyor. En kısa sürede düzelteceğiz.”  dedi.

KAYNAK : 1 2 3 4 5
Asena Zeynep Altıntaşlı

Written by Asena Zeynep Altıntaşlı

Asena Zeynep Altıntaşlı
İstanbul Üniversitesi - Sanat Tarihi
Mail : niasze@gmail.com


Facebook'tan Yorumla
One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Bizans Anıtları Fotoğraf Arşivi Açıldı

Ren Geyiği Boynuzundan Yapılmış 2000 Yıllık Savaşçı Zırhı