Büyük Deller Tepesinde Kazı Çalışmaları Başladı

Aksaray’da Kalkolitik ve Helenistik dönemlerde yaşam alanı olan Büyük Deller Tepesinde arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Kazı başkanı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Dr. Pınar Çaylı, kazı çalışmalarının Geç Demir Çağı’na ışık tutacağını belirterek, ”Geç Demir Çağında antik yol güzergahlarına hakim konumda bir kale tespit ettik ve oldukça yüksek kayalığın üzerinde belirlediğimiz bölgelerde kazıya başladık. Böylelikle kale duvarlarını açmaya başladık. İnsanların ovadan uzaklaşıp daha yüksek yerleri seçtiği bu dönem, tarımcı köylerin savunma ihtiyaçlarıyla da doğrudan ilişkilidir dedi.

Gülağaç ilçesi Demirci Beldesindeki Büyük Deller Tepesinde arkeolojik kazı çalışmaları başladı. Çevreye hâkim konumuyla kayalık alan, 172 bin metrekare taban alanı ve üzerindeki kültür dolgusuyla, yaklaşık 65 metre yüksekliğinde oldukça sarp ve görkemlidir. Kazı başkanı Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Dr. Pınar Çaylı, kazı çalışmalarının Geç Demir Çağı’na ışık tutacağını söyledi.

Çaylı, ”Oldukça yüksek bir kayalık üzerinde tespit edilen kültür dolgusu iki farklı dönemi kapsamaktadır. Bu yüksek kayalığın en erken M.Ö. 5200lerde Kalkolitik Dönemde iskân gördüğü, ardından yaklaşık 5000 yıl sonra, ikinci kez Helenistik Dönemde yerleşildiği anlaşılmıştır. Bizler burayı tanımlı bir hale getirebilmek için kazı çalışmalarımızı sistematik bir şekilde sürdürmeyi hedefliyoruz. Oldukça geniş bir alan ve yaklaşık 20 metrelik kültür dolgusuna sahip. Çalışmalarımızı bu sezon doğu ve kuzeydoğu yamaç üzerinde başlattık. Özellikle doğu yamaçta Kalkolitik Döneme ait, yontma taş aletlerin ve çanak çömleklerin yoğunlaştığı anlaşıldı. dedi.

Çaylı, ilk verilerden yola çıkarak Geç Demir Çağında antik yol güzergahlarına hâkim konumda bir kale tespit ettiklerini, yamaçlarda başlattıkları kazı çalışmalarıyla da kale duvarlarını açmaya başladıklarını da belirtti. Çaylı, ”Ekibin bu alanda çalışmalara başlamasının nedeni, kazısı Prof. Dr. Sevil Gülçur tarafından tamamlanan Çatalsu Köyündeki Orta Kalkolitik Dönem Güvercinkayası yerleşmesi bulgularıyla olan benzerlikleridir. Söz konusu benzerlik materyal kültürün yanı sıra yer seçimiyle de dikkat çeker. İnsanların ovadan uzaklaşıp daha yüksek yerleri seçtiği bu dönem, tarımcı köylerin savunma ihtiyaçlarıyla da doğrudan ilişkilidir.”diye konuştu.

Kaynak: milliyet.com.tr

Total
11
Shares

Benzer İçerikler