Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Yorgun Herakles’in Kaçırılışı Kitap Oldu

Gazeteci- yazar Özgen Acar’ın ‘Çoban Herkül’ü Yordu’ adlı kitabında altı Perge’de arkeolojik kazıda bulunan, üstü ise arkeologlardan saklanarak ABD’ye kaçırılan Yorgun Herkül: Heracles’ heykelinin hikayesi anlatılıyor.

Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Özgen Acar kitapta, Perge Antik Kenti’nde son yarım yüzyılda uluslararası boyutlarda yaşanan tarihsel miras kaçakçılığı olaylarını bilinmeyen yönleriyle anlatıyor.

Kitaba adını veren ‘Yorgun Herkül: Heracles’ heykelinin altı Perge’de arkeolojik kazıda bulunmuş, üstü ABD’ye kaçırılmıştı. Acar, heykelin kaçırılan üst bölümünü New York’ta bulmuştu. Acar, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde 31 yıl süren çabalarıyla ‘Yorgun Herkül’ heykelinin üstünü Antalya’ya kazandırmıştı. Mermer heykel, altı ile birleştirildikten sonra Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Üzerini Toprakla Örterek Arkeologlardan Saklayıp Kaçakçılara Sattı

Bu kaçakçılığın mimarı olan, kitabın adına soyadı yansıyan Süleyman Çoban, Perge Antik Kenti’nde arkeolojik kazıda işçi olarak çalışan, çeşitli Herkül ve öteki tarihsel yapıtları bulup antika dünyasına pazarlayan bir köylü. Süleyman Çoban, ‘Yorgun Herkül’ heykelinin üstünü, 1979’da arkeolojik kazı sırasında bulup üzerini toprakla örterek arkeologlardan saklayıp kaçakçılara satan kişi.

Her olayla bağlantılı yerel, ulusal ve uluslararası belgeler de ilk kez kitapta açıklanıyor. Ayrıca yine yerel, ulusal ve uluslararası yayımlanmamış bazı söyleşiler ve görseller de ilk kez kitapta yayımlanıyor.

Total
84
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler