Guennol Yıldız Avcısı Rekor Fiyata Satıldı

Türkiye’den kaçırılan ‘Guennol Yıldız Avcısı’ New York’ta açık arttırma ile rekor fiyata satıldı

Amerika’nın, New York şehrinde Christie’s Müzayede Evi’nin düzenlemiş olduğu açık arttırmada tarihi eser satışa sunuldu. Heykelin Türkiye’den çalınmış olması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, bu duruma ilişkin New York Times Gazetesi’ne vermiş olduğu tam sayfa açık mektup yayınlanmasına rağmen satışın ve kaçakçılığın önüne geçilemedi.

‘Kilya Tipi’  grubuna giren ve tarihlendirme olarak Geç Kalkolitik ile Erken Tunç Dönemi’ne giren yirmi üç santimlik kadın heykelinin en belirgin özelliği ona adını veriyor. Başı göğe doğru bakan kadın figüründen dolayı adlandırılması ‘Yıldız Avcısı’ şeklinde olmuştur.

Çanakkale’nin, Kilya Koyu’nda bulunan bu tarihi eser kilden yapılan en iyi on beş figürden biri olarak gösteriliyor. Tasarımıyla yirminci yüzyıl sanatçılarına ilham kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.

Müzayede gününün en uzun açık arttırması yirmi beş dakikayla bu esere ait olurken, tarihi eser rekor fiyata satıldı. Beş bin yıllık kadın heykeli, müzayedeye telefonla bağlanan ve adını belirtmeyen bir koleksiyonerce, 14 milyon 471 bin 500 dolara satın alındı.

KAYNAK : 1 – 2 – 3 .
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler