Europol’den Tarihi Eser Kaçakçılarına Büyük Operasyon

Europol (Avrupa Birliği Polis Teşkilatı), taşınabilir kültür varlıkları kaçakcılarına karşı 2 ay süreli gerçekleştirdiği operasyonda çok sayıda eser ele geçirdi.

Europol gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, kuruluşun Interpol, Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), Dünya Gümrük Örgütü ve 18 ülkenin güvenlik güçleri ile işbirliği halinde gerçekleştirilen “Pandora” adlı operasyonda 3.582 adet kültür varlığını ele geçirdiğini bildirdi.

Europol ele geçirilen eserlerin büyük bir bölümünün arkeoloji dünyasında büyük öneme sahip eserler olduğunu vurguladığı açıklamadaki listede bir adet Osmanlı mezar taşınında bulunduğu gözlemlendi. Tam olarak hakkında bilgi verilmeyen mezar taşının, Yunanistan’da, işbirliği gerçekleştirilen güvenlik mensupları tarafından ele geçirildiğinden bahsedildi.

İspanya’da, Murcia Arkeoloji Müzesinden çalındığı tespit edilen 19 obje ile birlikte, Murcia’da toplamda 500 eser ele geçirildi ve bunların içerisinde çeşitli tarihi geçmişe sahip olan 400 civarında sikkenin de izleri internet üzerinden takip edildi.

Oldukça büyük bir operasyon gerçekleştiren ekipler toplamda 50 bin kişiyi ve 30 bin motorlu aracı aradı ve operasyon sonucunda 75 kişi tutuklandı.

2016 Ekim ve Kasım ayları içerisinde gerçekleştirilen “Pandora” operasyonuna; İsviçre, Sırbistan, Bosna-Hersek, İngiltere, İspanya, Romanya, Portekiz, Polonya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Hollanda, Malta, İtalya, Yunanistan, Almanya ve Kıbrıs Rum Kesimi destek veren ülkelerdi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ise operasyonlara eğitim ve danışmanlık yoluyla katkı verdi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler