in

Ayasofya’nın Altına Tünel Kazmak İsteyen Defineciye Suçüstü


Sultanahmet’teki bir gecekondudan Sultanahmet Camisi’ne doğru tünel kazan bir kişi suçüstü yakalandı.Yakalanan şahsın üzerinde yapılan aramada,Bizans dönemine ait 23 adet kap,seramik parçalar ve sikkeler ele geçirildi.Yakalanan kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken,şahsın suç ortakları olan iki kişi ise hala bulunamadı.İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Sultanahmet Camisi ve Ayasofya’nın altına doğru kaçak kazı yapıldığı ihbarını alıp harekete geçti.Yabancı dil bilen sivil polisler Sultanahmet bölgesinde turist gibi gezerek gece gündüz çalışmaya başladı.

Sivil polisler,gece geç saatlerde el arabası ile kum taşıyan kişiyi belirledi.Cami yakınlarındaki bir gecekonduya girip çıkan kişiyi izlemeye aldı.Takip edilen kişinin gecekondudan sürekli olarak kum taşıdığı belirlendi.Kaçak kazı yapıldığı tespit edilen şahsın evine baskın düzenlendi.Sultanahmet Albıyık Değirmenci Sokak’ta bulunan gecekonduya yapılan baskında 6 metrelik tünel bulundu.Sultanahmet Camisi’ne doğru kazılan tünelde aydınlatma sistemi yapıldığı da belirlendi.Matbaacılık yapan defineci gözaltına alındı.200 metre mesafede surların dibinden tünel kazan definecilerin,dedektörle bölgede arama yaptıkları ortaya çıktı.

Gözaltına alınan şahsın ifadesinde yüz kızartıcı cinstendi.Defineci ; “Bizim amacımız tarihi dokuya zarar vermek değildi. Biz burayı Bizans altınlarını bulmak için kazdık” dedi.

Tünel kazıldıktan 5 metre sonra Bizans dönemi sütununa denk geldikleri için ilerleyemedikleri,sütunun etrafından dolaşmak isterlerken de göçük yaşandığı öğrenildi.Define avcılarının cin çarpmasın(!) diye internetten indirdikleri dua çıktıları ile kazıyı gerçekleştirdikleri de tespit edildi.

Kazı alanında ve gecekonduda yapılan aramalarda,Bizans dönemine ait olduğu belirlenen 23 adet kap ve seramik parçalar,kazı yapılan yerin altında Bizans ve eski dönemlere ait olan tarihi eser kalıntıları,2 adet Bizans dönemine ait sikke,1 adet kemer tokası ele geçirildi.
Olay yerinde yapılan incelemede ise kaçak kazı yapan kişilerin tarihi yapıya zarar verdikleri belirlendi.Gözaltına alınan bir kişi hakkında adli işlem başlatıldı.Gözaltından sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan şahsın beraber kazı yaptıkları iki kişi ise hala aranıyor.


KAYNAK:1,2

Este Büge Karabulut

Written by Este Büge Karabulut

İstanbul Üniversitesi-Klasik Arkeoloji


Facebook'tan Yorumla
2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konferans: Sinop Balatlar Yapı Topluluğu Kazısından Yeni Buluntular – Gülgün Köroğlu

İtalya’da Antik Roma Yolunun Üzerine McDonald’s Şubesi Açıldı