Güzel Taşlar Neandertallerin İlgisini Çekiyordu

Hırvatistan’da Krapina Mağarası’nda ele geçen kireçtaşının mağaraya ait olmaması, Neandertallerin ilgilerini çeken taşları mağaralarına getirdikleri düşünülüyor.

Çalışma ekibinden emekli antropolog Prof. David Frayer, Neandertallerin, kendi kültürlerine sembolik nesneler ekleme kabiliyetine sahip olduklarına dair yeni bir kanıt eklediğini söylüyor. Aslına bakılırsa bu taş yaklaşık 100 yıl önce Krapina Neandertal alanında bulunmuştu ve Zagreb’teki Hırvatistan Doğa Tarihi Müzesi’nde bulunmaktaydı. Bilim adamları son yıllarda bu bölgeden çıkan buluntuları tekrar inceledi ve bu kahverengimsi kalker parçasının mağaraya ait olmadığını, Neandertal atalarımız tarafından mağaraya getirilmiş olabileceğini öngördüler.

Ayrıca Frayer “İnsanlar sıklıkla Neandertalleri herhangi bir estetik duygudan yoksun olarak tanımlıyorlar fakat sadece bu mağaradan biliyoruz ki Neandertaller, kartal pençeleri ve taş topluyordu. Diğer Neandertal bölgelerinde, araştırmacılar onların deniz kabuğu topladıklarını ve bu kabukları boyadıklarını işaret eden pigment kalıntıları buldu. Onların, birçok kimsenin sandığı kadar büyük ve aptal yaratıklar olmadığına işaret eden birçok kanıt var.” sözleri ile Neandertallerin eşyalara sembolik anlamlar yüklediğini ve sanılandan daha komplike düşünce yapılarına sahip olduğuna dikkat çekti.

Total
85
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler