Connect with us

3500 Yıl Sonra Hititlerin Bahar Bayramı Kutlandı

Güncel

3500 Yıl Sonra Hititlerin Bahar Bayramı Kutlandı

Anadolu’nun eski uygarlıklarından olan Hititler geçmişten bir çok izler bırakmıştır. Hititlerin bir bahar bayramı olan “Purulliya Bahar Bayramı”, günümüzde tekrar başkent Hattuşa (Çorum) kentinde kutlandı. M.Ö 3500 yıllık olan bayram, Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’nda düzenlenen tören ile geçmiş dönemin şartlarına uygun halde yapıldı.

Boğazkale Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün organize edilen program kapsamında Hitit medeniyetinde bahar bayramı olarak kutlanan “Purulliya”nın canlandırılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Hititlerin birebir bu bayramları yazılarına aktarması ve günümüze kadar gelip kaynak olması bu anlamda önemli faktör olmuştur.

 

Hititler bayramlara çok önem verirdi ve dönemlerinde 200’e kadar bayramları olduğu; kutlandığı biliniyor. En önemli bayramları olan Purulliya baharın gelişi Anadolu coğrafyasının önemli bölgesinde bu zamana kadar öneme alınmaması ama Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu da Hattuşa’nın dünya markası olduğunu ancak turizmden hak ettiği değeri görmemesine dikkat çekerek, bu organizasyonların devam edeceklerini belirtti.

Erdal Şahin yönetiminde Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri tarafından Purulliya Bayramı kutlamaları canlandırıldı.  Bayramda işlenen ritüeller, Kral, kraliçe, büyücü, asker, halkı yansıtan dönemin kıyafetlerini giyen öğrenciler organizasyona katkı sağladılar.

Purulliya isim anlamını ”toprak” olarak Hattice‘ den alır.

Kaynak: AA

 

Continue Reading
You may also like...

İstanbul Üniversitesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top