Assos’daki Aristoteles Heykeli Onarıldı

Antik dönemin önemli liman kentlerinden birisi olan Assos kentine dikilen ve kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından bir süre önce zarar verilen Aristoteles heykeli yenilendi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünün sınırları içerisinde yer alan ve önemli bir liman kenti olan Assos’a 2009 yılında dikilen Aristoteles heykeli bir süre önce kimliği henüz belirlenemeyen kişi/ler tarafından saldırıya uğramıştı. Heykel, İzmir’de bir heykeltıraşa gönderildi ve onarımı tamamlandı. Behramkale Köyü muhtarı, Hüseyin Kaplan, Anadolu Ajansı muhaberlerine, heykelin onarılması için başlattıkları girişimlerin sonuçlandığını söyledi.

Bu heykele zarar verenlerin bilinmediğini aktaran Kaplan, “Bu kapsamda turizm sezonu öncesinde yenilenmiş hali ve kaidesiyle Assos’u Aristo’ya kavuşturduk. Heykelimiz yenilenmiş şekliyle kaidesine yerleştirildi.” dedi.

Aristoteles ve Assos

Antik Yunan felsefesinin en önemli isimleri arasında yer alan ve akılcı yaklaşımı, bilimsel görüşleriyle felsefede “gerçekçiliğin babası” ve “mantığın öncüsü” kabul edilen Aristoteles, 20 yıl boyunca Platon ile onun Atina’daki akademisinde diyaloglarda bulundu. Platon’un öldüğü İ.Ö. 347 yılında Ksenokratos ve Theophrastos ile birlikte Assos kentine gönderilir. Burada Tiran Atarnevs‘li Hermias’ın siyasî danışmanı ve dostu olur. Sonrasında burada bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır. Sonrasında, 343’te Pella’daki Makedonyalı Philippos’un sarayına, oğlu İskender’in eğitimini üstlenmek üzere çağırılır. İskender tahta geçtiğinde, Aristoteles’te Atina’ya döner ve Lykeion adı ile anılan bir okul kurar.

Kaynak: AA

Total
185
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler