Connect with us

Koç Üniversitesi Çeşme’de Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü Kuracak

Genel

Koç Üniversitesi Çeşme’de Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü Kuracak

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, üniversite bünyesinde kurulan Çeşme Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü için Şifne Mahallesi’nde arazi tahsisi konusunda belediye ile mutabakata vardıklarını bildirdi.

Rektör Prof. Dr. İnan, Türkiye Sualtı Arkeolojisi (TİNA) Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir ile birlikte Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı ziyaret etti.Ziyarette, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un anısına ilçede yapımı planlanan Koç Üniversitesi Çeşme Sualtı Arkeolojisi Enstitüsüne arazi tahsisi konusunun görüşüldüğü belirtildi.

Sualtı Arkeolojisi’nin, kara arkeolojisinden ayrı bir disiplin olarak dünyada ilk defa Türkiye’de, 1960’lı yıllarda George Bass sayesinde bilimsel kimlik kazandığının altını çizen Rektör Umran İnan, “Arkeoloji bölümümüz şu anda Türkiye’de en üst düzeyde İngilizce eğitim veren bölüm ve bizim de en büyük bölümlerimizden bir tanesi. 12 kişilik bir öğretim üyesi grubu var. Üniversitemiz çok değerli insanları çekebilecek durumda. Yeni alınacaklar ve mevcut öğretim üyelerinin bir kısmı Çeşme’de de görev yapacak. Burası Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü altında disiplinlerarası bir merkez olacak. Mühendislik fakültesinden, diğer fakültelerden de arkadaşlarımızın görev yapacağı bilimlerarası bir merkez” diye konuştu.Ümran, Üniversite bünyesinde İngilizce eğitim verecek Çeşme Sualtı Arkeolojisi Enstitüsü fikrinin geçen yıl mayıs ayında TİNA Vakfı Başkanı Aydemir tarafından teklif edildiğini ve bu konuda önemli mesafe katedildiğini bildirdi.

Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç da Çeşme Sualtı Arkeolojisi Enstitüsünün ilçeye kazandırılması için belediye olarak üzerilerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceklerini, Enstitünün 2018-2019 öğretim yılında öğretime başlayacak seviyeye geleceğini öngördüğünü ifade etti.

KAYNAK: 1 2

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel

Sanat Tarihi

Marinetti ve Fütürist Manifesto

By 14 Ağustos 2020
Yorgun Herakles'in Kaçırılışı Kitap Oldu

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 7 Tanrıça Heykeli

By 16 Haziran 2018

Anadolu Arkeolojisi

Antalya Müzesi’nden 8 Tanrı Heykeli

By 16 Haziran 2018
To Top