in

Fransa’da Keşfedilen 14 Bin Yıllık Plakalar


Fransa Finistère’de 14 bin yıllık plakalar bulundu. Paleolitik Çağa ait olduğu belirtilen hayvanların tasvir edildiği plakaların Avrupa’da nadir olduğu söylendi.

Fransa’da meydana gelen kasırgada sökülen çam ağacının kökünde arkeolojik kalıntılar ortaya çıkmıştı. O alanda yapılan kazılarda bir kaya sığınağı bulundu. 2013’de yani 26 yıl sonra Côte d’Azur Üniversitesi Profesörü Nicolas Naudinot bir ekiple birlikte yaptığı kazılarda bıçak ve taş aletler buldular.

Ayrıca ekip, 15×30 cm boyutlarında 45 adet plaka buldu. Üzerlerinde üslup kazandırılmış hayvan figürleri olduğunu söyledi. Profesör sığınağın avcılık için hazırlık kampı olabileceğini ve o zamanlar denizin 50 km uzakta olduğunu belirtti.


Araştırmacılar bölgede çıkarılan eserlerin en eski plakalar olduğunu, çok az bilinen bir döneme (Magdalenian ve Azilian arası) ait olduğunu ve özellikle üzerinde hörgüçlü yaban öküzü’nün tasvir edildiği parçanın eşsiz olduğu belirtti.

Sığınağın yağmacılar tarafından tahrip edildiğini belirten arkeologlar bu bölgenin en iyi şekilde korunması gerektiğini söylediler. Plougastel-Daoulas kazısının bu yazda devam edeceğini belirttiler.

Kaynak: www.archaeologynewsnetwork.blogspot.com

Mert Burak Aldemir

Written by Mert Burak Aldemir

Selçuk Üniversitesi - Sanat Tarihi
mertburakaldemir@gmail.com


Facebook'tan Yorumla
One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hititlerde Büyü, Büyücülük ve Lanet

İsviçre Ülkemizden Kaçırılan Herakles Lahdini İade Ediyor