Yunan Mitolojisinin En Azılı 10 Yaratığı

Kalkanlarınızı dik ve kılıçlarınızı saldırmaya hazır pozisyona getirin… Çünkü şimdi Yunan mitolojisinin en tehlikeli 10 yaratığını inceleyeceğiz.

1.Chimeira

Listemize yöremizden bir yaratık ile başlayalım. Chimera, tek bir vücutta bir çok hayvanın birleşmesi gibi görünen, genel olarak bir aslana benzeyen ve ağzından alev püskürten mitolojik yaratık. Kendisi Likya bölgemizde yaşar ve yine oralı olan Belleraphontes tarafından öldürülmüştür.

2.Ekidne

Bu yaratığımız güzel bir kadın yüzüne ve bir sürüngenin bedenine sahiptir. Tartarus ve Gaia’nın kızı olan bu yaratık tüm canavarların annesi olarak bilinir. Kocası Typhon ile Olimpos Dağı’na saldırmışlardır ancak başarısız olmuşlardır. Tanrılar ise onları Etna Yanardağı’nın altına hapsetmişlerdir.

3.Hidra

Çok başlı bir ejder olan bu yaratık, sadece nefesi ile bile bir insanı öldürecek zehire sahipti. Herakles’in 12 görevinden 2.si bu yaratığın öldürülmesiydi.

4.Scylla

Scylla günümüzde ki Sicilya adası ile İtalya anakarası arasındaki boğazda yaşayan yaratığın ta kendisi. Altı uzun bacağa ve her bir bacağın ucunda ağzında üç sıra keskin diş bulunan korkunç bir başa sahiptir. Vücudu on iki köpek ayağı ve bir kedi kuyruğundan oluşur. Ne kadar berbat bir canavar olduğunu anlamışsınızdır herhalde.

5.Nemea Aslanı

Hellas’ın Nemea bölgesini mesken tutan bu yaratık da belasını Herakles’ten bulanlardandır. Bu aslanın özelliği postunun bir zırh gibi sert olmasıdır. Hiç bir kılıç ona zarar veremez. Ancak Herakles, hayvanı boğarak öldürür ve postunu alır, bu postu Herakles heykellerinde onun atribütü olarak görebilirsiniz.

6.Sirenler

Sirenler, denizin ortasında kayalıklı bir adada yaşadığın söylenen yaratıklardır. Gemiyle yakınlarından geçen denizcileri şarkı söyleyerek büyüleyip onlarla bir güzel ziyafet çekerler.

7.Typhon

Günümüzdeki tayfun kelimesinin kökeni bu yaratığa dayanmaktadır. 2. maddede bahsettiğimiz Ekidne’nin kocası ve yaratıkların en fenalarındandır.

8.Minotaur

Yarı insan-yarı boğa olan bir mitolojik yaratıktır. Kelime anlamı “Minos’un Boğası”dır. Poseidonun laneti üzerine doğan bu yaratık efsanevi mimar Daidalos tarafından yapılan Labirent’in içine hapsedilir. Ölümü yarı tanrı olan Theseus’un elinden olur.

9.Polyphemos

Poseidon’un oğlu dev çiftçi kiklop. Odysseus, Troya Savaşı’ndan dönerken uğradığı adada bu Polyphemos ile karşılaşır. Çeşitli olaylardan sonra Odysseus yaratığın tek gözünü közlenmiş bir odun parçasıyla kör eder.

10.Laestrigonianlar

Yine adada yaşayan, ve yine Odysseus’a musallat olan dev yaratıklar. Odysseus gemisi ile adanın yakınından geçerken Laestrigonianlar gemiyi taş yağmuruna tutarlar.

Total
3
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler