EnglishTurkish

Yeşilova Höyüğü Kazısına İzin Engeli

İzmir’de bulunan Yeşilova Höyüğü’nde yapılan çalışmaların bir kısmı ” arazinin sahibi olan şirketten ” izin alınamadığı için durduruldu.

Yeşilova Höyüğü ilk olarak 2003 yılında tespit edilmiş ve 2005-2006 yıllarında İzmir Arkeoloji Müzesi tarafınca bölgede kazılar başlatılmıştı. 2008 yılından itibaren günümüze kadar da Ege Üniversitesi tarafından devam ettirilmektedir.

İzmir’in İlk Yerleşim Alanı

Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazının geçmişine değindi ve alanın önemini vurguladı. Söz konusu Höyük, İzmir’in ilk yerleşim alanı sayılıyor.

Derin, çalışmalarının hem insan DNA’sı hem de bitki faunası ve hayvan kemikleri üzerinde yoğunlaştığını, alandaki buluntuların Avrupa ve Ege’nin kültürel gelişimini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Alanda Bulunan 5000 Yıllık Şakak Kemiğinde DNA İzlerine Rastlanmıştı

Derin bu veriyi hatırlatarak, “DNA’nın incelenmesi sonucu Anadolu’nun tarihine ilişkin önemli bilgilere ulaşılması bekleniyor. Yeni buluntuların 5 bin yıl önce bölgede yaşayanların kimliğini, ırkını ortaya koyacak ancak ABD’deki araştırmacılara yeni bilgi sağlayacak kazı çalışmalarının bir bölümünü ise izin sorunu nedeniyle durdurmak zorunda kaldık.” dedi.

Kazı Alanının Yaklaşık 10bin Metrekaresi Bir Çimento Fabrikasına Ait

Şirket kazı alanında çalışmaların devam etmesine izin vermiyor. Bunun üzerine Derin, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bu adeta ‘yeni bir şey çıkmasın ya da bu alanlarda bizi rahatsız edecek herhangi bir yapılaşmayla ilgili rahatsız edecek bir şey olmasın’ dercesine oldu. Bu konudaki bütün taleplerimizi geri çevrildi. Bu konuda üzgünüz çünkü İzmir’in tarihini, geçmişini buradan öğreniyoruz. Bunun da üzerinin toprak tabakalarıyla kapatılmasını istemiyoruz. Neolitik döneme ait mimari kalıntılar onların sahip olduğu arazilerden çıkıyor. Bugüne kadar bize son derece kolaylık gösteriyorlardı. İlk kez izin vermediler. Bizi desteklemek mi yoksa durdurmak mı istiyorlar onu anlamaya çalışıyoruz.”

Yetkililer sorunu çözmeye çalışıyorlar..

Kaynak: Haberler.com , Apelasyon.com , Yesilova.ege.edu.tr
Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler