EnglishTurkish

Türk Bilim İnsanları Graz’da

Avusturya’nın Graz şehrinde 26-29 Nisan tarihleri arasında yapılan uluslararası “Hellenistik Dönem’den Roma İmparatorluğu Dönemi’ne Geçişte Anadolu’da Mimarlık” başlığını taşıyan sempozyumda, antik Anadolu’nun şehircilik ve mimarisi ele alındı. Oturumlar, ilk kez 1580 yılında inşa edilen ve bugün Graz Üniversitesi tarafından kültürel ve sanatsal etkinlikler için kullanılan Meerschein Sarayı’nda gerçekleşti.

Yoğun bir program içindeki 51 adet bildiri ile bilim dünyasındaki en son yenilikler karşılıklı olarak paylaşıldı ve tartışmaya açıldı. Sempozyum konularının üst başlıkları “Süreklilik ve Değişim Arasındaki Mimari, Urbanistik, Geçiş Sürecindeki Tapınak Mimarisi, Mimarideki Form ve Dekoratif Örgeler, Konut ve Saray Mimarisi, Yapı Teknolojileri ve Yenilikçi Uygulamalar, Belli Yapılar Üzerinden Durum Değerlendirmeleri” olarak tanımlandı. 6 ülkeden bilim insanlarının bildiri sunduğu sempozyuma Türkiye’den de 10 bilim insanı katıldı. Bu kapsamda Patara, Magnesia, Tarsus Donuk Taş, Aphrodisias, Pompeiopolis, Limyra, Assos, Pergamon, Priene, Notion, Side, Sagalassos, Ankara, Hierapolis, Karasis, Didyma, Dülük Baba, Eleiussa Sebaste antik kentlerinden konularla; Likya, Karya, Kilikya ve İyonya gibi bölgelerdeki araştırmalar irdelendi.

Tüm katılımcıların da vurguladığı gibi bu sempozyumda ele alınan dönem, Anadolu’nun en zor algılanabilen süreçlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Doğu Akdeniz’de büyük bir güç oluşturan Roma ile Hellenistik Dönem sanat ve mimarisinin yaratıldığı Anadolu topraklarındaki krallıklar arasında gelişen egemenlik mücadeleleri, Roma’nın Anadolu’yu eyaletleştirmesi ile nihayetlenmiştir. İşte literatürde Romanizasyon ya da Romalılaşma olarak tanımlanan ve özellikle Erken Roma İmparatorluk Dönemi’nde kendini gösteren olgunun nedenleri, boyutu ve ne türde yansıdığı soruları, bu sempozyumda ele alınan başlıca noktalar olmuştur.

Sempozyuma Türkiye’den Prof. Dr. Orhan Bingöl, Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Prof. Dr. Latife Summerer, Prof. Dr. Musa Kadıoğlu, Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, Doç. Dr. Eser Kortanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Görkem Kökdemir, Doç. Dr. Hüseyin Cevizoğlu katıldılar.

Total
112
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler