Tekkeköy'ün Tarihi Baştan Yazılacak

Tekkeköy’ün Tarihi Baştan Yazılacak

Samsun’un Tekkeköy ilçesindeki tarihi geçmişi anlatan bir kitap hazırlanacak. Aynı zamanda ilçede “Uluslararası Arkeoloji Kongresi” ile Selçuklu Tarihi ve Kalıntıları üzerine bir panel gerçekleştirilecek.

Tekkeköy'ün Tarihi Baştan Yazılacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile Tekkeköy Belediyesi arasında alınan ortak çalışma kararına istinaden, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Telleköy Kültür Müdürü Şeref Aydın ile birlikte OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Tarih Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler, Arkeoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Akın Temür, yine Arkeoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa ve Psikoloji Bölümünden Prof. Dr. Bozkurt Koç ile yapılan görüşmelerin sonucunda; Tekkeköy’de “Uluslararası Arkeoloji Kongresi” gerçekleştirme ve Tekkeköy’deki Selçuklu Tarihi ve Tarihi Kalıntıları üzerine bir panel organize edilmesi kararı alındı. Belediye ve Üniversite arasında ortaklaşa yürütülecek olan çalışmalar sonucunda; Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olarak, büyük bir tarihi geçmişi bulunan, turizm, kültür, sanayi ve doğa kenti olan Tekkeköy’ün tarihini kitap haline getirilecek. Bu kitap şimdiye kadar bir ilçenin tarihini anlatan, bilimsel anlamda en kapsamlı ilk ve tek kitap olacak.

Tekkeköy'ün Tarihi Baştan Yazılacak 2

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar; “İlçemizin tarihinin çok eski olmasına rağmen ilçemiz hakkında bilimsel hiçbir kitap olmamasının çok büyük bir eksiklik olduğunu gördük ve yıllardır planladığımız çalışmayı sonunda somut hale getirme kararı aldık. Geçmişi insanlık tarihi kadar çok eskilere dayanan ilçemizin tarihini yazıya dökerek kitap haline dönüştüreceğiz. Bu kitabımız OMÜ’nün çok değerli hocalarının özverili çalışmaları sonucunda otaya çıkacak. İlçemizin tarihinin insanlık tarihi kadar eskiye dayanması ve onlarca uygarlığa beşiklik yapması, çalışmalarda hocalarımıza kat kat zorluk sağlamasının yanında yeni bilgilerin gün ışığına çıkarılmasına yardımcı olacak. Prof. Dr. Mehmet Yavuz Erler, Yrd. Doç. Dr. Akın Temür, Yrd. Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa, Prof. Dr. Bozkurt Koç’un birlikte yürütmüş oldukları özverili çalışmalar sonucunda kitabımız yakında hazır hale gelecek. İlçemiz tarihi ile ilgili ilk ve tek bilimsel tarih kitabını inşallah yakın zamanda Samsun’umuz ile buluşturacağız. Bu kitap ülkemiz ve Samsun’umuz için büyük bir kültür hazinesi olacak. Belki okullarda bile ders kitabı olarak okutulacak. Kültürel anlamda bu çalışma ile ilçemiz kültür hazinesi de yeni bir değere daha kavuşmuş olacak” dedi.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler