Tatarlı'nın Mezar Odası Sergilenmeyi Bekliyor

Tatarlı Tümülüsü’nün Mezar Odası Sergilenmeyi Bekliyor

Afyonkarahisar’daki Tatarlı Tümülüsünden 48 yıl önce yurtdışına kaçırılan ve çalışmalar sonucu Türkiye’ye geri getirilen, yaklaşık 2.500 yıllık, üzerinde frizler bulunan ahşap parçalar sergilenmeyi bekliyor.

Tatarlı'nın Mezar Odası Sergilenmeyi Bekliyor

Afyonkarahisar’ın Dinar İlçesine bağlı Tatarlı Beldesinde bulunan tümülüs 1969 yılında yapılan kaçak kazılarla ortaya çıkmış ve üzerinde boyamalar bulunan ahşap parçalar yurtdışına kaçırılmıştı.

İ.Ö. 525 (tarihleme üzerinde hala bazı tartışmalar söz konusudur) yılına tarihlenen tümülüsün parçalarının Almanya’daki Münih Arkeoloji Müzesinde olduğunu tespit eden Prof.Dr. Latife Summerer, durumu hemen Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirmişti. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen girişimler sonucunda 2010 yılında 38 küçük ahşap parça ve 4 kalas Türkiye’ye getirilmişti. Afyonkarahisar Müzesi’nde, özel sandıklarda korunan eserlerin, yeni yapılan müzede, kendisine ayrılan özel bölümde sergilenecek.

Kültürel Mirasın En Değerli Eserleri Arasında

Tatarlı Tümülüsü Rekonstrüksiyonu
Tatarlı Tümülüsü Rekonstrüksiyonu

Türkiye’nin kültür mirasları listesinde en önemli eserler arasında gösterilen Tatarlı Tümülüsü, antik çağ ahşap resim sanatının yegane örneği olarak anılıyor. Mezar odasının içerisinde yer alan frizlerde; savaş, av, huzura kabul, ekphora, kurban gibi Anadolu-Pers Sanatı izleri taşıyan sahneler yer alıyor.

Müze Müdürü Mevlüt Üyümez, Anadolu Ajansı muhabirlerine yaptığı açıklamada, mezar odasının 1969 yılında, kaçakçılar tarafından bulunup yağmalandığını ve bazı kısımlarının yurtdışına kaçırıldığını söyledi. Üyümez; “2500 yıllık ahşap mezar odasının içi tamamen boyalıydı ancak boyalar yer yer korunabilmişti. Buna rağmen Tatarlı mezar odasının boyalı frizleri dünya çapında bir sansasyondur. Bu kadar eski dönemden günümüze ulaşan ahşap zemin üzerine boyalı resimlerin olduğu eser yok denecek kadar azdır. Bu özelliğiyle ünik (tek, eşi olmayan) eserdir.” dedi.

Tatarlı Renklerin Dönüşü

Sergi basın tanıtım görseli ve “Tatarlı – Renklerin Dönüşü” kitabının kapağı

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla “Tatarlı – Renklerin Dönüşü” sergisine evsahipliği yapmıştı. 18 Haziran – 26 Eylül 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilmiş olunan sergi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle gerçekleştirilmişti. Etkinlik sonrasında ise “Tatarlı – Renklerin Dönüşü” başlığı ile Tatarlı Tümülüsü ile ilgili çok geniş bilgilere ulaşılabileceğiniz bir kitap yayınlanmıştı.

Kaynak: 1, 2
Total
1
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler