EnglishTurkish

Tarihi Eser Kaçakçısına Suçüstü

İstanbul’un eski yerleşim yerlerinde eser ve sikke aramak için tesisatçı kılığında rögar temizliği yapan Savaş K., alıcı gibi davranan polislere Roma dönemine ait 2500 yıllık 12 adet sikkeyi satmaya çalışırken yakalandı.

Savaş K. ile ilgili gelen bir istihbarat üzerine Beylikdüzü Emniyet Müdürlüğü, şahsın sosyal medya üzerinden elindeki sikkelere alıcı aradığını tespit etti. Daha sonra ise polis Savaş K. ile irtibat kurdu ve sikkeleri satın almak istediklerini söyledi. Bir ay süren görüşmeler sonucu Savaş K. buluşmayı kabul etti.

Buluşma Beylikdüzü’nde bir kafede gerçekleşti ve her saniyesi kayıt altına alındı. İş adamı kılığındaki sivil polis şüphe çekmemek için bir süre Savaş K. ile sohbet etti. Ardından şüpheli sikkeleri çıkardığı anda ekip hemen müdahele etti.

Yapılan sorgulamada Savaş K. normalde su tesisatçılığı ile uğraştığını, tarihi eser ve sikke bulmak için İstanbul’un eski yerleşim bölgelerinde rögar temizliği yaptığını anlattı. Savaş K.’nın 2010 yılından tarihi eser satmaktan dolayı sabıkasının bulunduğu ortaya çıktı. Zanlı ile müşteri kılığında görüşen ve aynı zamanda arkeolog olan başkomiser, sikkelerin Roma dönemine ait olduğunu belirtti.

Total
0
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler