Sivas’taki Selçuklu Eserlerini İncelediler

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından “Selçuklu ve Beylikler Dönemi Medreseleri ve Darüşşifaları Eğitim, Bilim ve Kültür Gezisi” kapsamında düzenlenen gezinin Sivas etabında, gezi grubu Sivas’taki tarihi yapıları inceledi.

Program kapsamında ilk olarak Ankara, Çankırı, Çorum, Amasya ve Tokat kentlerini ziyaret eden grup, bugün de Sivas’ta konakladı. Gezi programının Sivas etabında ise Sivas’a gelen gezi ekibi ilk olarak Osmanlı eseri olan tarihi Meydan Camisini inceledi. Ardından Güdük Minare’yi gezen ekip devamında Sivas Ulu Camii ve Gökmedrese’yi yakından görme fırsatı buldu.

Gezi ekibi son olarak Prof. Dr. Gönül Cantay eşliğinde Şifaiye Medresesini inceleme fırsatı buldu. Selçuklu Medreseleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gönül Cantay, “Şifaiyeler dönemlerinin tıp fakülteleridir diyebiliriz. Burada teorik tıp eğitiminin yanı sıra pratik eğitim de veriliyordu. Medrese öğrencileri teorik bilgilerini bu yapılarda uygulamaya dönüştürme fırsatı bulabiliyorlardı. Sivas’taki Şifaiye Medresesi ise bu anlamda oldukça önemli bir konumda. Çünkü Anadolu’nun en eski ve en büyük medreselerinden birisi olma özelliğine sahip” diye konuştu.

Ekip Sivas’taki diğer yapıları inceledikten sonra Divriği’ye hareket etti. Geziye Türk Kültür Tarihi, Bilim tarihi, Tıp Tarihi, Eğitim Tarihi, Mimarlık Tarihi, Sanat Tarihi ve Türk Mimarisi bölümlerinde eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri katıldı.

Total
27
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler