EnglishTurkish

Şanlıurfa’da M.S. 1.Yüzyıla Ait Kaya Mezarları Turizme Açılıyor

Şanlıurfa’da arkeologlar tarafından yapılan Kale Eteği Bölgesi’ndeki restorasyon ve çevre düzenlemesi sırasında içinde kaya mezarlarının yer aldığı 72, Kızılkoyun Bölgesi’nde de 61 mağara bulundu. Kale Eteği ve Kızılkoyun bölgelerinde yürütülen çalışmalar kapsamında mağaralar içinde 113 kaya mezarı bulundu.


M.S. 1. yüzyıla ait olduğu tespit edilen kaya mezarları Şanlıurfa’da Edessa Kralı Abgar dönemine ait olup günümüzde kültür varlığını sürdürmektedir ayrıca arkeologlar bu mağaralarda bulunan antik kaya mezarlarının tabanında o döneme ait figürlerin işlendiği mozaik bulduklarını ve bu dönemde yaşayan ailelerin öldükten sonra bu mağaralardaki kaya mezarlarına defnedilmiş olduklarını tespit ettiler. Yunan mitolojisine ait sahnelerin detaylı bir şekilde işlenildiğini de gözden kaçırmadılar.


Türkiye’de inanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinde olan Şanlıurfa’daki kaya mezarları; il kültür ve turizm müze müdürlükleri ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin iş birliğiyle turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Total
30
Shares
Bir cevap yazın
Benzer İçerikler