Roma Döneminden Kalma Tünel Turizme Kazandırılacak

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan, su taşıma amaçlı yapılan tüneli turizme kazandırmaya yönelik çalışmalar planlanıyor.

Aynı bölgede bulunan ve bir süre Seleukos İmparatorluğunun başkentliğini yapmış olan Seleucia Pieria liman kentinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan tünelin uzunluğu 5 kilometre, genişliği ise 1 insanın sığabileceği kadar.

Doğa ve Tarih Meraklıları İçin Birebir

Kapısuyu Mahallesi’nden başlayan ve Mağaracık Mahallesi’ne kadar uzanan yer yer açık ve kapalı tünel, yıllar içerisinde doğayla bütünleşmiş olup doğa ve tarih severler için keyifli bir alan haline gelmiş bulunuyor. Ayrıca 14 kilometrelik Samandağ sahilini ve bölgenin en yüksek dağı Kel Dağı’nı gören tünel, manzarasıyla dikkat çekiyor.

Kaymakam Cahit Çelik yaptığı açıklamada Makedon Kralı Büyük İskender’in ölümünden sonra imparatorluğu paylaşan kumandanlardan 1. Selefkos Nikator tarafından Musa Dağı eteklerinde, bir liman kenti olarak kurulan Samandağ’ın, tarihi açıdan çok önemli bir merkez olduğunu söyledi. İlçenin bir çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip olduğunu söyleyen kaymakam Çelik şöyle söyledi:

“Türkiye’nin en uzun sahili Samandağ’da. Ayrıca Titus Tüneli, Beşikli Mağara, sosyal yaşamın ilk tespit edildiği Üçağızlı Mağarası, St. Simon Manastırı, Hz.Musa ile Hıdır’ın buluştuğu yer olarak bilinen Hz. Hıdır Türbesi burada. Ayrıca dünyanın en iyi neylerinin yapıldığı kamışlar ilçemizde yetişiyor. Kültür açısından da burası çok zengin. Sadece Ermeni vatandaşların olduğu Vakıflı Mahallesi de Samandağ’da. Bütün bu zenginliklere rağmen turizmden yeterince pay alamıyoruz. Burası sadece Ortadoğu’yu değil Avrupa’yı da çekecek potansiyele sahip. Mevcut potansiyeli koruyarak turizm anlamında bölgenin gelecekte yıldızının parlayacağını düşünüyoruz.”

KAYNAK: AA

Total
24
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler