Phaselis – Likya Birliğinin Küçük Zengin Kardeşi

 

Arkeopolis, artık sadece yazılı olarak değil görsel olarak da yayın yapma kararı aldı. Bu kararın ilk adımı olan “Likya Birliğinin Küçük Zengin Kardeşi Phaselis” videosu ile karşınızdayız.

Kent tanıtım konsepti ile yapacağımız bu videoların devam etmesini ve geliştirilebilmesini sağlamak için yorumlarınızla yada sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize göndereceğiniz mesajlarla bu konsepte katkı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edebilirsiniz;
Facebook: https://www.facebook.com/arkeopoliss
Twitter: https://twitter.com/arkeopoliss
İnstagram: https://www.instagram.com/arkeopoliss/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyb9V9f05JDvD37BM0UEJqQ?sub_confirmation=1
Web: https://arkeopolis.com

Phaselis, Kemer İlçesi, Tekirova Beldesi’ndedir. İlk kez 1811 ‘de Kaptan Beaufort tarafından keşfedilmiş, adı yazıtlardan öğrenilmiş ve yerleşim planı çıkarılmıştır. Ardından 1838’de Fellows’un ziya
reti vardır. Ana caddenin stadium olduğunu sanmıştır. Sonrasında Spratt, Forbes, Benndorf, von Luschan, Kalinka, Paribeni, Romanelli, Anti, Stark ve Bean, Schafer kentte yüzey araştırmaları yapmıştır. Asıl önemli çalışma 1981-1985 arasında Bayburtluoğlu ve Antalya Müzesi Müdürü Dörtlük tarafından yapılan kazılardır. 2012 yılında da Aslan tarafından başlatılan yüzey araştırmaları devam etmektedir. Kültürel olarak çok farklı resim verse de siyasi olarak Lykia’dadır. İ.Ö. 130 yılından itibaren sadece 30 yıl boyunca Lykia Birliği üyesi olmuştur. Bu konuda antik kaynaklar farklı bilgiler
verir: Strabon, “Pamphylia sınırına doğru kurulmuş olan Phaselis Lykia’dadır. Fakat genel birlikle bir ilişkisi yoktur ve başlı başına bir kuruluştur” der. Titus Livius Phaselis “Lykia – Pamphylia sınırındadır. Dibe doğru uzanır ve Kilikiadan Rhodos’a giden yolcular tarafindan ilk görülen kara parçasıdır ve gemilerin uzaktan bile görülmesini sağlar”. (Lykia Kitabı – Prof.Dr. Nevzat Çevik)

Total
2
Shares
Bir cevap yazın