Palmira Yok Ediliyor 3

Palmira Her Geçen Gün Biraz Daha Yok Ediliyor

IŞİD militanları Palmira Antik Kenti’ndeki tiyatronun sahne binasını ve tetrapylonu yok ettiler.

Palmira Yok Ediliyor 3

Palmira Antik Kenti daha önce kurtarılmış olsa da sonra yeniden IŞİD tarafından kontrol altına alındı. Palmira Antik Kenti’ndeki yıkım ne yazık ki hızlıca devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) bu yapılanın bir savaş suçu olduğunu belirtti fakat tabiki IŞİD için bu önemli bir durum değil.

Tarih: 26 Aralık 2016

Palmira Yok Ediliyor 2

26 Aralık 2016 tarihinde Palmira’nın uydudan bir fotoğrafını görmekteyiz. Sahne binası ve tetrapylon sağlam bir şekilde duruyor.

Tarih: 20 Ocak 2017

Palmira Yok Ediliyor 1

Yaklaşık 20-25 gün sonra aynı yerin bir başka fotoğrafında ise yapıların tahribata uğradığını görmekteyiz.

Tetrapylon'un sütunlarının çoğu 1963 yılında restore sırasında yerleştirilmişti, sadece bir sütun orjinaldi.
Tetrapylon’un sütunlarının çoğu 1963 yılında restore sırasında yerleştirilmişti, sadece bir sütun orjinaldi.

IŞİD ilk olarak 20 Mayıs 2015’te, Palmira kentini kontrol altına almıştı. Kentteki tapınak, kemer, mezarlar, heykeller gibi pek çok esere zarar veren IŞİD’e karşılık gerçekleştirilen operasyonlarla Mayıs 2016’da Palmira, IŞİD’den temizlenmişti. Hatta sonrasında ilk baştaki görselde gördüğünüz gibi bir etkinlik bile düzenlenmişti Palmira’da.

Ancak Aralık 2016’da tekrar Palmira militanlar tarafından ele geçirildi ve çok zaman geçmeden de karşımıza yukarıdaki görüntüler çıktı.

Palmira Yok Ediliyor 4

IŞİD daha önce kentteki pek çok heykeli parçalamış ve hatta bunu fotoğraflar ve videolar ile tüm dünyaya duyurmuştu. Hatta ne yazk ki hayatını Palmira Kenti’ne adayan Arkeolog Halid el-Esad’ı da idam etmişlerdi.

Tarihi Eserler Satılıyor

Çeşitli kaynaklardan elde edilen haberlere göre, IŞİD Palmira’dan ve bölgedeki diğer yerleşimlerden topladığı eserleri satıyor. Geçtiğimiz günlerde Danimarka’da satılmak üzere getirilmiş olan onlarca eser, İsviçre’nin Cenevre kentinde ele geçirildi. Hatta satıça çıkarılan eserler içerisinde el yazması bir Kur’an-ı Kerim de bulunuyor. Kur’an-ı Kerim ile ilgili Kopenhag The David Collection müzesi uzmanı Joachim Meyer, sahte olabileceğini bildirdi.

 

Ek: Rus Youtube Kanalından Video

Rus youtube kanalı “Минобороны России” Palmira ile ilgili 12 Şubat’da yeni bir video yayınladı.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler