Myra'daki Şapelden Haç Figürü Çalındı

Myra’daki Şapelden Haç Figürü Çalındı

Antalya’nın Demre İlçesi’nde Myra Antik Kenti’nde bulunan 12. yüzyıla ait Bizans dönemi şapelindeki haç figürü sökülerek çalındı. Antik haçın sökülerek yerinden çalınmasının son 3-4 gün içerisinde gerçekleştiği düşünülüyor. Olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı.

Myra’daki Şapelden Çalınan Haç Figürü
Myra’daki Şapelden Çalınan Haç Figürü

Myra Antik Kenti’nin dışında bulunan 12. yüzyıldan kalma Bizans şapelinin batı girişinde bulunan 20 santim uzunluğunda, mermerden yapılmış haç figürü yerinden sökülerek çalındı. Olay, Myra Antik Kenti’nin güvenlik görevlileri ve şapelin yanında evi bulunan Gezer ailesinin fark etmesiyle ortaya çıktı.

Myra'daki Şapelden Haç Figürü Çalındı

Demre Kaymakamı Murat Uz, “Olay maalesef doğru. Antik haçın sökülerek yerinden çalınmasının son 3- 4 gün içinde gerçekleştiğini düşünüyoruz. Üzücü bir olay. Olayla ilgili idari ve adli soruşturma başlatıldı. Antik şapel, Myra Antik Kenti’nin dışında. Olayı güvenlik görevlileri kontrol sırasında fark etmiş. Gerekli açıklama Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacaktır.” dedi.

2010 Yılında Kazıları Yapıldı

Myra'daki Şapelden Haç Figürü Çalındı

Bizans şapeli, Myra Antik Kenti Kazıları Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Akyürek’in 2010 yılında yaptığı kazılarda ortaya çıkarıldı. Antik şapel dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katkılarıyla restore edildi, etrafı güvenli hale getirilerek, korumaya alındı.

Myra'daki Şapelden Haç Figürü Çalındı

Şapel 5.5 metre derinde olduğu için üstü yağmur suyuna karşı örtüldü ve ziyarete kapatıldı. Şapelin girişinde ayrıca Noel Baba, Meryem Ana ve İsa figürü de yer alıyor. Kilisenin etrafına toprak kaymasını önleyecek taştan bir çevre duvarı da örüldü.

10 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde olan kilisenin duvarları ise hala sağlamlığını koruyor. Kubbesinin bir kısmı yıkılmış olan yapının giriş kapısının solunda kabartma haç, sağında ise varlığını günümüze kadar korumuş freskolar (duvar resimleri) bulunuyor.

Konu ile ilgili Prof.Dr. Engin Akyürek Şu tweetleri attı;

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler