Müzeler Bayramda Ziyaretçilerini Bekliyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10. Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’a kadar kapalıdır. 

İstanbul’daki bazı müzeler, Kurban Bayramı tatilinde kentte kalanlar için kapılarını açık tutacak. Hep gitmek istediğiniz fakat iş dolayısıyla bir türlü gidemediğiniz müzelere gitme zamanı! Bayramı evde sıkılarak geçirmek yerine çocukları da alıp tarihi ve modern sanatı keşfe çıkın!

“İyi, güzel fakat bayramda müzeler açık mı? Açıksa hangi müzelere gidebilirim?” diyenler için güzel bir liste hazırladık:

Mimarisi, ihtişamı ve büyüklüğüyle günümüze kadar ayakta kalan en önemli anıtlar arasında yer alan Ayasofya’nın  mozaiklerini keşfedin

Ayasofya Müzesi, Kurban Bayramı’nın birinci günü yarım gün ziyarete kapalı olacak.

 

Fatih Sultan Mehmed tarafından 1460-1478 yılları arasında yaptırılan ve 19. Yüzyıla kadar Osmanlı padişahların resmî ikametgâhı olan Topkapı Sarayı’nı ziyaret edin

İstanbul’un en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Topkapı Sarayı Müzesi, 30-31 Ağustos ile 2, 3 ve 4 Eylül’de 9.00-18.45 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Müze, Kurban Bayramı’nın birinci günü olan 1 Eylül’de ise 13.00’ten itibaren ziyaretçileri kabul edecek.

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen tarihi sarayların muhteşem mimarilerini inceleyip dönemini havasını soluyun

Milli Saraylara bağlı Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Beykoz Kasrı, Ihlamur Kasrı, Maslak Kasrı, Yıldız Şale Köşkü, Aynalıkavak Kasrı, Florya Atatürk Köşkü, 31 Ağustos arife günü ile Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 1 Eylül’de ziyarete kapalı olacak.

Bu mekanlar, 30 Ağustos ile 2, 3 ve 4 Eylül’de 09.00-17.00 saatlerinde misafirlerini ağırlayacak. Sezon içinde pazartesi ve perşembe günü ziyarete kapalı olan müzeler, bayram dolayısıyla pazartesi günü kapılarını açık tutacak.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı
Ihlamur Kasrı

Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan İstanbul’un görkemli tarihi yapılarından birini, Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret edip Medusa efsanesini keşfedin

Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ziyaretçilerini bekliyor
Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. tarafından işletilen Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Türk Dünyası Kültür Mahallesi de bayramda ziyaretçilerini bekleyecek.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Yerebatan Sarnıcı, bayramın birinci günü 13.00-18.30 saatlerinde, diğer günler ise 9.00-18.30 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Miniatürk, bayram boyunca 09.00-19.00 saatlerinde görülebilecek.Panorama 1453 Tarih Müzesi ile Topkapı Kültür Parkı’ndaki Türk Dünyası Kültür Mahallesi, bayramın birinci günü 12.00-18.00 saatlerinde, diğer günler 10.00-18.00 saatlerinde açık olacak.

Miniatürk

Özel Müzeler

Modern sanatı ‘İstanbul Modern’ ile tanıyın!

Farklı coğrafyalardan 109 sanatçı ve 193 çalışmanın sanatseverlerle buluşturulduğu “Sanatçı ve Zamanı” adlı koleksiyon sergisine ev sahipliği yapan İstanbul Modern, Kurban Bayramı’nın ilk günü kapalı olacak. Müze, 31 Ağustos’ta 10.00- 20.00 saatlerinde, diğer günler ise 10.00-18.00 saatlerinde gezilebilecek.

“Sanatçı ve Zamanı” Sergisi, İstanbul Modern

Pera Müzesi’nin eşsiz sergilerini ziyaret edin!

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan Pera Müzesi Kurban Bayramı’nın ilk günü kapalı olacak.

Pera Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesini görün!

Sanayi, iletişim ve ulaşım tarihindeki gelişmeleri yansıtan Türkiye’nin “ilk ve tek” sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, 30 Ağustos ile 2-4 Eylül tarihlerinde 10.00-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek. Müze, 31 Ağustos ile 1 Eylül’de kapalı kalacak.

Rahmi M. Koç Müzesi

Sevdiğiniz ünlülerin balmumu heykelleriyle Madame Tussauds Müzesi’nde fotoğraf çektirin!

Dünya çapında ünlü isimlerin balmumu heykellerinin görülebildiği ünlü balmumu heykel müzesi Madame Tussauds, 30- 31 Ağustos ile 1-4 Eylül tarihlerinde 10.00-21.00 saatlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Ve çocuklara en güzel bayram hediyesi: İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurulan ve dünya tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunan İstanbul Oyuncak Müzesi pazartesi günü de dahil olmak üzere bayram süresince ziyarete açık olacak.

1 Eylül 2017 tarihi, saat 13:00 itibariyle ziyaret edebileceğiniz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı diğer müze ve örenyerleri:

http://www.dosim.gov.tr/muzeler

Müze kültürünüzü pekiştireceğiniz iyi bir bayram geçirmeniz dileğiyle!

Total
67
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler