Kilis’teki 1600 Yıllık Mozaikler Turizme Kazandırılacak

Kilis’te 1600 yıl öncesine ait olan ve içerisinde birçok mozaiği de barındıran Erken Bizans Dönemine ait olduğu belirlenen bazilika turizme kazandırılacak.

1999 yılında  Oylum Höyük yakınlarında yapılan kaçak kazılar sonucu ortaya çıkartılan bazilikanın kazıları tamamlandı. Birçoğu günümüze kadar korunmuş olarak gelen mozaikler ile lahitlerin ortaya çıkarıldığı kazılar sonrasında alanın turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı. Alanın açık hava müzesi olarak yerli ve yabancı turistlerin geleceği gezi noktası oluşturulması planlanıyor.

Kilis Valisi İsmail Çataklı AA Muhabirine yaptığı açıklamada şunları ifade etmiştir:  ‘1999 yılında Oylum Höyük yakınlarında kaçak kazı ihbarı alınması üzerine bölgeye çağrılan arkeologlar tarafından alanda bir tarihi yapı olduğu tespit edilmiş, detaylı çalışma sonrası mozaik kalıntılarına ulaşılmış ve sonrasında yapılan çalışmalarda buranın bir bazilika olduğu anlaşılmıştır. Yapının tabanında yaklaşık bin 600 yıl öncesinde yani milattan sonra 6. yüzyıldan kalan erken Bizans dönemine ait yöresel taşlardan geometrik şekillerle yapılmış mozaikler olduğu anlaşılmıştır. Mozaiklerin oldukça iyi durumda olduğu anlaşılmış ve zarar görmemesi için üzeri kapatılarak korumaya alınmıştır. Yine kazıda ortaya çıkan yapının kitabesi de şu anda Gaziantep Müzesinde korunuyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla onu da burada sergileyeceğiz.’

Ayrıca açık hava müzesinin açılmasıyla birlikte alanda döneme ait geleneklerin tekrardan canlandırılacağı bölümlerinde yapılacağını belirten Vali Çataklı ziyaret eden turistlerin ihtiyaçları doğrultusunda otopark ve büfe gibi mekanların da yapılacağını dile getirdi.

KAYNAK: 1
Total
221
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler