Keops Piramidine Tırmanan Fatih Kömürcü Serbest Bırakıldı

Keops Piramitine tırmanıp bu anları ölümsüzleştiren, Türkiye vatandaşı serbest bırakıldı.

Mimar Sinan Üniversitesi öğrencisi Fatih Kömürcü, daha önceden başka turistlerinde bu piramite tırmandığını ve kendisinin piramitlerin ihtişamını görünce kendisini tutamadığını söyledi. 7 dakika gibi bir sürede, ne olduğunu anlamadan Keops Piramitinin tepesinde bulduğunu söyledi.

Fatih Kömürcü, tepede çok güzel bir manzara olduğunu söyledi ve ekledi; “Tırmanmak beklediğimden de kolaydı. Ancak iniş çok daha zor oldu. Beni epey uğraştırdı. Tırmanma esnasında görevli polislerin geri dönmem için beni Arapça ve İngilizce olarak uyardığını hatırlıyorum. Ancak ben artık başka bir dünyadaydım ve onları duyacak psikolojide değildim, kendimi iyice kaptırmıştım. Orada bulunan yabancı turistlerin de beni alkışladıklarını hatırlıyorum.

Aşağıya indikten sonra polisler tarafından karakola götürülen Fatih; “Fotoğrafları ve görüntüleri silmek şartıyla beni serbest bırakacaklarını söylediler ama kabul etmedim. Bu nedenle gözaltına aldılar. Bir gece nezarette kaldıktan sonra daha fazla dayanamayacağımı anladım ve zirvede çektiğim bütün görselleri silmeyi kabul ettim. Savcılıkta, çektiğim fotoğraflar ve videolar silinirken gözyaşlarımı tutamadım ağladım. İnternetten indirdiğim bir program sayesinde bazı fotoğrafları kurtarmayı başardım, ancak videoları henüz kurtaramadım.” dedi.

Karakolda bir gece tutulduktan sonra 6 Ekim günü şehir savcılığına götürülüp sorgulandıktan sonra Fatih serbest bırakıldı. Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri ve büyükelçilik avukatı da bu aşamada hazır bir şekilde bekliyorlardı.

 

Alman Turist, Gize Piramitine tırmanmıştı


2016 Şubat ayında başka bir benzer durum yaşanmıştı. Alman bir turist Gize Piramitinin zirvesine tırmanmıştı. Almanya vatandaşı olan Andrej Ciesielski, 140 metre yüksekliğindeki piramite izinsiz olarak tırmanmış ve 8 dakikalık bir video çekmişti.

Mısır Eski Eserler Bakanlığı, Mısır’da bulunan Alman elçiliği ve diğer makamlara, Gize Piramidine tırmanan Andrej’in bir daha Mısır’a girmemesi, girişinin yasaklanması için gerekenlerin yapılmasını istemişti. Andrej ise tırmanışın fotoğraflarını ve videosunu internette yayınlamıştı.

Mısır kanunlarına göre piramitlere tırmanan kişiler 3 yıla kadar hapis cezasıyla, cezalandırılabiliyor. Fakat Andrej, bu yasadan haberi olmadığını ve hiç bir görüntüyü sosyal medyada kullanmayacağını söyleyerek serbest bırakılmıştı.

Sözünü Tutmamış


Videodan da izlediğiniz üzere Andrej sözünü tutmamış ve Mısır onun ülkeye bir daha giriş yapamaması için gerekli çalışmalara başlamış.

Ne Diyelim ! ! !

Gördüğünüz üzere kültür varlıklarına verilen değer sadece ülkemizde değil, Arkeoloji için en büyük çalışmaları yapan ve arkeoloji araştırmalarında köklü tarihe sahip olan Almanya’da bile yerlerde. Haberde “Türk Vatandaşı” ibaresini gördüğümüzde pek şaşırmasak bile, aslında bu durum sadece bizim ülkemize özgü bir durum değil onu anlamış olduk. Hatırlarsanız daha önce de, Colosseum’a bir Türk Vatandaşı, ismini yazmıştı. Ne diyelim; Yüce Osiris bildiği gibi etsin bunları, Horus gazabını salsın üzerlerine 😀

Kaynak : AA
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler