İzini Kaybettirmeyen En Büyük Dinozora Avustralya’da Rastlandı

Yunancada “Korkunç Kertenkele” anlamına gelen,yaşadıkları dönemin en güçlü hayvan türü olan dinozorlar 150 milyon yıl boyunca dünya hayatına egemen olmuşlardır.

 

Yaklaşık olarak  65 milyon yıl öncesinde kısa bir süre içerisinde toplu olarak dinozor türünün nesli yok olmuştur. Bunun nedenin ise göktaşı ve volkanik olaylar olduğu söylenir.

850 tane ayrı tür olan dinozorların boyutları arasında devasa farklar olduğu bilinmektedir ve en büyükleri 18-32 ton ağırlığında 25 metre uzunluğunda, en küçükleri ise 5.5 kilo ağırlığında 60 cm. uzunluğunda olabiliyordu.

Geçtiğimiz yıllarda Moğolistan’ın bir çölünde keşfedilen 106 cm’lik bir ayak izinden sonra Avustralya’nın kuzey batısında bir süredir devam eden çalışmalar sırasında Dampier yarımadasında 1,7 metre büyüklüğünde 21 farklı dinozor ayak izine rastlandı.

Yaklaşık olarak 140 milyon yıl öncesine ait olan bu ayak izleri bugüne kadar keşfedilen izlerden en büyüğü olduğu açıklandı.

Queensland Üniversitesi’nden ve James Cook Üniversitesi’nden bilim insanları, bölgede ayak izlerini belgelemek için 400 saat boyunca yoğun olarak çalıştılar.

Avustralya’nın Jurassic Park bölgesinde ekibiyle birlikte araştırma yapan Queensland Biyoloji Bilimleri Okulu’ndan Dr. Steve Salisbury, “Stegosauria’nın da içinde olduğu, gezegendeki en büyük dinozorlar bölgesini gördük. Sauropoda’nın ayak izleri 1,7 metreyi buluyor. Bölgenin yerlileri tarafından davet edildik. Onlar burada izleri fark ettiler. Onların bilimsel olarak incelenmesine ve belgelenmesine ihtiyaç vardı.” dedi.

Total
79
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler