İtalya’da 13 Bin Yıllık Diş Dolguları Bulundu

İtalya’da şimdiye kadar bilinen en eski diş dolgusunun 13.000 yıl önce yersakızından yapıldığı keşfedildi.

İki üst orta, sivri diş, İtalya’nın Lucca yakınlarındaki Riparo Fredian bölgesinde bulundu. 13.000 yıllık her iki dişte de, kesici dişin yüzeyinden derinlerine kadar açılmış iki delik saptandı. Bolonya Üniversitesi’nden Ark. Stephano Benazzi; “Bu oldukça sıradışı bir keşif, normal dişlerde görebileceğiniz şeyler değil.” dedi.

Benazzi ve ekibi, dişlerdeki deliklerin içlerine yakından bakmak için çeşitli mikroskopik teknikler kullandı ve duvarlarda küçük taş aletlerle delinip genişletilmiş boşluklar olduğunu düşündüren bir dizi küçük yatay izler buldu. Dişlerdeki izler, daha önce Benazzi ve meslektaşlarının, İtalya’daki başka bir yerde bulduğu 14.000 yıl öncesine ait bilinen en eski dişçilik izlerine benziyordu. Ama yeni bulunan bu dişlerde, yeni bir dişçilik icadı vardı. Dişlere açılan deliklerde, bitki lifleri ve tüylerle birlikte yersakızı kalıntıları saptandı. Benazzi tüm bu kalıntıların, tarih öncesi diş dolgusuna dair bir kanıt oluşturduğunu düşündürdü.


Bitki liflerinin ve tüylerin amacı henüz tam olarak bilinmiyor. Fakat deliğin açılma zamanıyla aynı anda doldurulduğu biliniyor. Dolayısıyla daha sonra yenen yemeklerden kalmış olmaları mümkün görünmüyor.

Paleolitik dişçi, muhtemelen tıpkı modern dişçilikte olduğu gibi, dişi delip, ağrıyı ve yiyeceği diş kökünden uzak tutmak için yersakızıyla doldurmuştu. Avustralya Wollongong Üniversitesi’nde arkeolog Claudio Tuniz, yersakızının bazı şifalı bitkilerle birlikte antiseptik olarak kullanılmış olabileceğini ve bundan binlerce yıl sonra bu gibi dişçilik örneklerinde balmumu kullanıldığını söylüyor. Tuniz, biz tahıl ve bal gibi sistematik gıda üretimini geliştirmeden binlerce yıl önce bu insanların dişleri iyileştirmeye yönelik uygulamalar geliştirdiklerini belirtiyor. Sistematik tahıl ve bal tüketiminin, çürüme gibi diş problemlerinde dramatik bir artışa neden olduğu düşünülüyor.

Benazzi, sadece iki dişe bakarak, bu dişlerin sahibi hakkında fazla bir şey söylemekten çekindiğini dile getiriyor. Sadece dişlerdeki izlere dayanarak, bu kişinin çok genç olmadığı biliniyor.

Kaynak: Arkeofili

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler