İsveç’in Güneyinde 300 Yıllık Bir Savaş Gemisi Bulundu

Sualtı Arkeologları İsveç’in güneyinde 300 yıllık bir savaş gemisinin enkazını buldu. Blekinge adı verilen gemi, 17. yüzyılın sonlarında denizde dolaşmış olup  Danimarka ve Rusya’ya karşı savaşlarda kullanıldığı düşünülüyor.

Blekinge’ye benzer boyut ve yapıda olan Solen’in modeli

Stockholm’da sergilenen ünlü 17. yüzyıl savaş gemisi Vasa ile benzerlik gösteriyor.

Yaklaşık olarak 1682 yılında inşa edildiği düşünülen geminin 45 metre uzunuluğunda, 68 – 70 top kapasiteli olduğu düşünülüyor.  Bu özellikler, Vasa olarak bilinen ünlü 17. yüzyıl İsveç savaş gemisine çok benzer.

İsveç Ulusal Denizcilik Müzelerindeki arkeoloji biriminin küratörü Jim Hansson ; Bu gemi 1682’de inşa edildi ve filosunun bir kısmı, 18. yüzyılın başında Danimarka ve Ruslara karşı savaşa gitti. Büyük Kuzey Savaşı,  İsveç İmparatorluğunun çöküşüne ve Rusya’nın doğmasına yol açtı, açıklamasında bulundu.

Keşif çok önemli çünkü Blekinge, Karlskrona tersanesinde inşa edilen ilk gemi olduğuna inanılıyor. Geminin 1713’te battığına dair tarihi kanıtlar var, ancak bunun kasten yapılıp yapılmadığı veya bir kaza olup olmadığı belli değil.

Fotoğraf: Jim Hanson

Geminin bir kısmı, tersane sahasında bir taş iskele yapımında düzleştirilmiş gibi görünse de, alt güvertenin derin tortu tabakalarında iyi korunmuş olabileceği düşünülüyor. Araştırmacılar, gelecek kazıların İsveç tarihinin bu önemli dönemini aydınlatmak için yeni bilgiler ve birçok eser ortaya koymasını umuyorlar.

Vasa 28 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

Vasa, 1626-1628 yılları arasında yapılmış olan bir İsveç İmparatorluğu kalyonudur. Gemi 10 Ağustos 1628 tarihindeki ilk yolculuğunda limandan ayrıldıktan hemen sonra henüz 1 deniz mili bile gitmeden su alarak batmıştır. 1950’li yıllarda yeniden keşfedilen gemi, 24 Nisan 1961 tarihinde neredeyse hiç yıpranmamış olarak kurtarılmış ve su yüzeyine çıkartılmıştır Önce geçici bir müzeye konan gemi daha sonra Stockholm’deki gemiyle aynı adla anılan Vasa Müzesine aktarılmıştır. İsveç’in en önemli turist çeken merkezlerinden birisi haline gelen müze 1961 yılından günümüze kadar 28 milyon kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Vasa Gemisi
KAYNAK: 1 2 3

 

Total
79
Shares
Bir cevap yazın

Benzer İçerikler